"W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi w ostatnim czasie do Kurii Metropolitalnej Łódzkiej w sprawie kanału YouTube 'abp Grzegorz Ryś official' informujemy, że zamieszczane tam nagarnia księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia publikowane są bez zgody i aprobaty arcybiskupa Grzegorza - metropolity łódzkiego" - czytamy w oświadczeniu Kurii.
Jak zaznaczono w komunikacie, jedynym oficjalnym miejscem publikacji nagrań wypowiedzi arcybiskupa Grzegorza Rysia są media związane z Archidiecezją Łódzką: strona www.archidiecezja.lodz.pl, Facebook, Instagram, Twitter oraz kanał YouTube: Archidiecezja Łódzka.
Ostatnie nagranie na kanale "abp Grzegorz Ryś Oficjal" opublikowano 1 listopada. Wideo, w którym występuje abp Ryś, wyświetliło już ponad 25 tys. internautów.
Jak się okazuje, już w marcu br. kuria domagała się od właściciela kanału zaprzestania swojej działalności. "Wielce Szanowny Panie, zwracam się do Pana w imieniu ks. abp Grzegorza Rysia. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś nie reagował jak do tej pory na Pańską działalność obejmującą publikację jego tekstów, kazań, zakładając iż podejmuje Pan te działania w dobrej wierze i że może ona przynosić dobre owoce - oto początek listu kanclerza Kurii do właściciela kanału (z marca 2022 roku).
Jednakże, pojawienie się w przestrzeni publicznej Pańskiej zapowiedzi publikacji cyklu filmów zawierających odpowiedzi arcybiskupa Grzegorza Rysia na pytania odbiorów Pańskiego kanału YouTube i tam kierowane nie pozwalają na brak reakcji. Po pierwsze tego typu działanie tworzy mylne wyobrażenia u odbiorców, iż pytający kierują swoje pytania do biskupa. Po drugie dlatego, że arcybiskup nie będzie miał żadnego wpływu na formułowane przez Pana odpowiedzi - kontynuuje kancelerz Kurii.
Ks. dr Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii zaapelował do właściciela kanału o "rezygnację z produkcji tego cyklu oraz zmiany nazwy kanału YouTube 'Abp Grzegorz Ryś official', która wprowadza odbiorców w błąd.
Jeśli nie zastosuje się Pan do powyższych próśb i oczekiwań nie pozostawi Pan nam wyboru i będziemy zmuszeni poszukać rozwiązania w drodze stosownych kroków prawnych - czytamy w liście.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.