Jak powstały piramidy w Polsce?
Piramidy pochodzą z czasów, gdy na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego zaczęli się pojawiać pierwsi osadnicy, tzw. kultura megalityczna. Przybyli tu z południa, osiedlili się, zaczęli uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Na niezamieszkałych dotąd terenach pojawiła się pszenica, jęczmień, proso, groch, soczewicę czasem żyto.
Powstały też grobowce - "piramidy" w kształcie trójkąta równoramiennego. Utworzone zostały z wielkich głazów narzutowych i ziemi. Jak przypominają Lasy Państwowe, ich długość waha się od 40 do 125 metrów, a wysokość pierwotnie sięgała od 0,5 m od strony północnej do 4 metrów od strony południowej. W miarę zwężania się grobowca kamienie były mniejsze, dzięki czemu ściany nie obsuwały się i polskie piramidy przetrwały wieki.
Piramidy w Wietrzychowicach i Gaju (województwo kujawsko-pomorskie)
Do dziś zachowało się 6 takich piramid na terenie Nadleśnictwa Koło. 1 znajduje się w Gaju, a 5 w Wietrzychowicach. Odkrycia grobowców dokonał w 1934 r. prof. Konrad Jażdżewski, a w 1936 r. zakończono rekonstrukcję grobowca nr 3 w Wietrzychowicach.
Polskie piramidy - tak samo jak egipskie - miały funkcje grobowców
Co wkładano do grobowców w Polsce 5500 lat temu? "Wyposażenie grobowców, zazwyczaj skromne, z reguły ograniczało się tylko do jednego narzędzia krzemiennego, części naczynia bądź bryły wapiennej, co wskazuje na jego symboliczny charakter - przypominają Lasy Państwowe. - Przejawem troski o losy zmarłego i wyrazem uznania była sama "piramida”, ogrom pracy włożony w zbudowanie, zgodnie z panującym zwyczajem pogrzebowym, potężnego nasypu ziemnego grobu".
W polskich piramidach chowani byli tylko mężczyźni. Nie wiadomo jednak dokładnie, jaki był ich status społeczny. Są przypuszczenia, że byli to przywódcy wioski, lokalni władcy, kapłani bądź członkowie starszyzny plemiennej.