Wartość nieruchomości, które darował Marianowi Banasiowi kombatant, była pięciokrotnie wyższa od kosztów, jakie obecny szef NIK miał ponieść na utrzymanie darczyńcy - informuje "Rzeczpospolita", której dziennikarze ustalili, co kryła umowa dożywocia, którą Banaś zawarł w 2001 r. z Henrykiem Stachowskim, byłym żołnierzem AK.
Umowa z byłym AK-owcem przekazująca cenne nieruchomości była bardzo korzystna dla szefa NIK - ocenia serwis internetowy gazety. Jak wyjaśnia rp.pl, oprócz - słynnej już - kamienicy w Krakowie, Stachowski przekazał Banasiowi także 4,7 ara gruntu z domkiem na wsi.
Obie nieruchomości miały zostać wycenione w umowie dożywocia na 150 tys. zł. Z kolei w zamian Marian Banaś miał wydawać na utrzymanie kombatanta (m.in. na leki, jedzenie i opłaty) średnio zaledwie 500 zł miesięcznie przez pięć lat.
Jak wyjaśnia "Rz", Centralne Biuro Antykorupcyjne nie sprawdzało tej umowy, bo może analizować oświadczenia majątkowe tylko do pięciu lat wstecz.
Marian Banaś wraca do pracy
O Marianie Banasiu zrobiło się głośno po emisji reportażu "Superwizjera" na antenie TVN24. Dziennikarze ujawnili, że w kamienicy należącej do szefa NIK znajduje się "hotel na godziny" kierowany przez osoby z krakowskiego półświatka. Wątpliwości budziło również jego oświadczenie majątkowe, które było sprawdzane przez CBA. Banaś oświadczył po wybuchu afery, że przechodzi na bezpłatny urlop aż do czasu zakończenia kontroli.
W środę skończyła się kontrola CBA, a w czwartek prezes NIK wrócił do wykonywania swoich obowiązków. Jak ustalił reporter Wirtualnej Polski Sylwester Ruszkiewicz, po zakończeniu sprawdzania oświadczeń majątkowych przez CBA, Banaś protokół z kontroli odebrał osobiście.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.