Do 24 grudnia zostało już niewiele czasu. W wielu polski domach przygotowania do świąt Bożego Narodzenia już trwają w najlepsze. Co roku najważniejszy dzień to wigilia, kiedy to całymi rodzinami spotykamy się przy stole.
Czytaj także: Nagranie z kościoła w Bytomiu. Ludzie pękają ze śmiechu
Pamiętaj o tym, gdy kupujesz opłatek
W polskich domach różnie obchodzone są święta. Jest jednak kilka elementów wspólnych, które znajdziemy u każdego. To nie tylko choinka, ale także opłatek.
Polacy jednak często popełniają jeden poważny błąd, przed którym ostrzegają duchowni. Nie wystarczy bowiem pierwszy lepszy opłatek, aby spełnił on swoje zadanie. Podczas wigilii "liczy się" tylko opłatek, który jest poświęcony.
Opłatki często można kupić w sklepie, na bazarze, a nawet w zestawie z kartką pocztową. Problem właśnie polega na tym, że takie opłatki najczęściej nie są poświęcone. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? Najlepiej udać się do pobliskiego kościoła i poprosić o poświęcenie opłatka.
Jest jednak możliwość, aby kupić opłatek, który już jest poświęcony. Często Kościół wysyła swoich ludzi, aby chodzili po domach i sprzedawali poświęcone opłatki. Tutaj jednak należy pamiętać, aby takie osoby miały dokumenty od proboszcza, które poświadczają, że reprezentują Kościół.
Opłatki często można także kupować w zakrystii lub kancelarii parafii. Tam znajdziesz opłatki, które zostały wcześniej poświęcone. A ile trzeba zapłacić za opłatek? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi.
Wszystko zależy, gdzie się kupi opłatki. W niektórych miejscach zapłacisz za kilka małych opłatków niecałe 2 złote, a w innych na przykład zestaw trzech dużych opłatków to już ponad 3, a czasami nawet i 5 złotych.
Prawdopodobnie najtaniej kupisz opłatek w kościele lub w sklepie z dewocjonaliami. Więcej wydasz w sklepach, które okazjonalnie sprzedają opłatki przed świętami Bożego Narodzenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.