Kłamstwo w zeznaniach dotyczy Iwony P., kuratora sądowego, której prokurator Oddziału Zamiejscowego w Żninie, podlegającego Prokuraturze Rejonowej w Szubinie, zarzuca, iż dopuściła się przestępstw składania fałszywych zeznań i fałszywych oskarżeń. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu.
Jak podkreśla "Gazeta Pomorska", wobec Iwony P. zastosowano środek zapobiegawczy, który polegał na zawieszeniu jej w wykonywaniu czynności służbowych.
Na obecnym etapie nie znamy jednak więcej szczegółów. Nie wiadomo także na kiedy wyznaczono najbliższy termin rozprawy w tym procesie. Gazeta czeka na oficjalną odpowiedź prezes Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, sędzi Iwony Piekańskiej-Szymańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, że kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, pełniącym określone zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.
Co grozi kurator za fałszywe zeznania?
Zgodnie z art. 233 par. 1 Kodeksu karnego, kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Z kolei za czyn z art. 234 kk, czyli "Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego", oskarżonej może grozić do dwóch lat pozbawienia wolności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.