W piątek, 10 listopada liderzy PO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną. Liczy ona 13 stron i składa się z trzech części.
Pierwsza określa ustalenia programowe i merytoryczne przyszłej koalicji. Druga w całości została poświęcona rozliczeniom rządów Zjednoczonej Prawicy. Z kolei trzecia dotyczy zasad działania koalicji.
Umowa koalicyjna podpisana. Kandydaci na stanowiska
Z dokumentu wynika, że kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk (PO). Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera.
Czytaj więcej: Prezydent Duda wygłosił przemówienie. "Źle się to kończyło"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.
Umowa koalicyjna. Rozliczenie rządów Zjednoczonej Prawicy
Tak jak już wspomnieliśmy, druga część dokumentu dotyczy rozliczenia ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy.
Bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników, musi zostać nazwane i rozliczone. Bez rozliczenia patologii i przestępstw poprzedniej władzy nie ma i nie będzie sprawiedliwej i praworządnej Polski. Konstytucyjna zasada, że wszelkie działania władz publicznych muszą się mieścić w granicach prawa i znajdować w nim oparcie będzie fundamentem zarówno procesu rozliczeń, jak i działań rządu utworzonego przez Koalicję - czytamy.
Czytaj także: Nadciąga rewolucja. Będzie dodatkowa kasa od rządu Tuska
Koalicjanci zapowiadają, że, "pociągną do odpowiedzialności konstytucyjnej odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa, za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności, upartyjnienie instytucji publicznych, za sprzeniewierzanie środków publicznych i ich bezprawne, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie".
W dokumencie zapisano również, że w Sejmie powstaną komisje śledcze, "w obszarach wymagających szczegółowego i transparentnego zbadania".
Doprowadzimy do rozliczenia przez niezależną prokuraturę i niezawisłe sądy wszystkich osób winnych: a) przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników i innych funkcjonariuszy publicznych, a także nakłaniania do takiego działania; b) sprzeniewierzenia środków publicznych na cele partyjne i osobiste; c) nepotyzmu w instytucjach publicznych i spółkach Skarbu Państwa oraz korupcji politycznej, w tym powoływania się na wpływy. - głosi trzeci element.
"Rozliczając rządy Prawicy nie zapomnijcie pokazać..."
Do planowanych przez koalicję rozliczeń za pośrednictwem mediów społecznościowych odniosła się Barbara Nowak z krakowskiego kuratorium.
Rozliczając rządy Prawicy nie zapomnijcie pokazać polskich szkół, w tym klas mundurowych - świętujących Święto Niepodległości: szkolne śpiewanie Hymnu, rekonstrukcje historyczne (np. ZSiPO w Skale), konkursy piosenki (np. #ZaśpiewajiTyNiepodległej), konkursy wiedzy #KochamyPolskę - napisała na platformie X Barbara Nowak.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.