Rosyjski dyktator jest doskonale znany w naszym kraju. 23 sierpnia 1939 r. Józeg Stalin podpisał sojusz z III Rzeszą (pakt Ribbentrop-Mołotow), którego konsekwencją była m.in. agresja na Polskę 17 września 1939 r. i jej wspólny rozbiór przez Niemcy i ZSRS. Sojusz z Hitlerem umożliwił Stalinowi także anektowanie Litwy, Łotwy, Estonii.
W maju 1941 r. został przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych. Po ataku Niemiec na Związek Sowiecki 22 czerwca 1941 r. objął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi - był Naczelnym Dowódcą i komisarzem obrony. Ponadto stał na czele Głównego Komitetu Obrony oraz Kwatery Głównej.
Teraz Rosjanie wpadli na nietypowy pomysł. Podczas "Nocy muzeów" w Barnaule ma zostać zorganizowany teatralny seans spirytystyczny, podczas którego uczestnicy spróbują wywołać ducha radzieckiego dyktatora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bułhakow ma dzieło zatytułowane "Seans spirytystyczny". Zrekonstruujemy seans na podstawie opowiadania, aby przywołać ducha Stalina - tłumaczy dyrektor Centrum Stalina w Barnaule, cytowany przez Bielsat.
Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy szef Centrum Stalina próbuje sprowadzić wodza ZSRR pod strzechy. W 2023 r. placówka, którą zarządza, wykonała rekonstrukcję przybycia Stalina do Barnaule. Aktor wcielający się w krwawego dyktatora zrobił obchód miasta i spotkał się z gubernatorem.
Kiedy zmarł Józef Stalin?
Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku zmarł 5 marca 1953 r. w daczy w Kuncewie (obecnie część Moskwy) o godz. 21.50 czasu moskiewskiego. Powodem zgonu był wylew krwi do mózgu.
Data śmierci Stalina oznaczała stopniowe odchodzenie od masowego terroru komunistycznego w ZSRR, który według ustaleń Stephane'a Courtoisa zawartych w "Czarnej księdze komunizmu" pochłonął życie 20 milionów ludzi (z czego 11 mln zmarło wskutek głodu) oraz trudną do ustalenia liczbę ofiar sowieckich deportacji, zesłań, pracy w łagrach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.