19 września doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Była to pierwsza erupcja tego wulkanu od 1971 roku.
Kwaśny deszcz w Polsce?
Efektem wybuchu jest przedostawanie się do atmosfery dwutlenku siarki. To z kolei tworzy toksyczny pył - związek ten, gdy połączy się z cieczą, tworzy kwas siarkowy, który dostaje się na Ziemię wraz z opadami. Mówimy wtedy o tzw. kwaśnym deszczu.
Takie toksyczne chmury w piątek dotarły na południe Hiszpanii i północno-zachodnie wybrzeże Afryki. Teraz kierują się z kolei w stronę Europy Środkowej. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny komunikat w tej sprawie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest niewielkie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że cyrkulacja powietrza (aż do najbliższego czwartku) nie jest skierowana ku Europie Środkowej. IMGW nieustannie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń na terytorium Polski - czytamy na Facebooku RCB.
Czytaj też: Tragedia w Pomorskiem. Śmierć w fontannie
RCB w swoim wpisie cytuje także prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego. Jest on geografem i rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Według niego nie istnieje takie zagrożenie ze względu na porę roku i obecną cyrkulację atmosferyczną.