Musk nie po raz pierwszy przedstawia tak ambitne plany. W 2016 roku zapowiadał, że załogowe misje na Marsa mogą wystartować w ciągu sześciu lat. Zdaje się, że poprzeczka mogła być ustawiona nieco za wysoko, zwłaszcza w kontekście współpracy SpaceX z NASA, która planuje pierwsze lądowanie załogi na Marsie najwcześniej w 2040 roku.
Matthew Weinzierl, profesor administracji biznesu w Harvard Business School, uważa jednak, że Musk celowo przyspiesza dyskusję na temat bezpośrednich celów SpaceX. "To pokazanie, że SpaceX nie zwalnia tempa i nadal jest innowacyjną firmą przekształcającą rynki i dążącą do osiągnięć z pozoru wydających się niemożliwymi do zrealizowania" - mówi Weinzierl.
Musk posiada również inne źródła przychodów, jak system internetowy Starlink, które mogą wspierać jego kosmiczne ambicje. Jednak największym wyzwaniem będzie zgromadzenie niezbędnych funduszy na realizację tak kosztownego projektu - podaje "The Guardian". Warto przypomnieć, że program Apollo, który umożliwił lądowanie człowieka na Księżycu, kosztował NASA równowartość dzisiejszych 280 miliardów dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyzwania dla misji na Marsa
Kolejną barierą są techniczne i praktyczne aspekty misji na Marsa. Dotąd statek Starship odbył jedynie cztery loty testowe, z których dwa zakończyły się eksplozjami. Ponadto, potrzebne będą dodatkowe systemy, takie jak rozwój zbiorników na paliwo umożliwiających długodystansowe loty, czego obecnie brakuje - ocenia "The Guardian".
Robert Zubrin, prezes The Mars Society, sceptycznie podchodzi do tak szybkiego terminu, ale wierzy w możliwość realizacji wizji Muska w nieco dłuższym czasie. "2028 rok jest w pełni możliwą datą. Ale nie wysyłajmy ludzi na Marsa, dopóki nie będą tam czekały szklarnie i osiedla" - zaznacza Zubrin.
Mimo wszystkich wyzwań, SpaceX ma nie tylko potencjał, ale i sposób działania przyciągający wyjątkowe talenty. Weinzierl zauważa, że nawet jeśli Musk nie będzie już bezpośrednio zarządzał firmą, jej kultura innowacyjna i zdolność przyciągania talentów zostaną zachowane.