''Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom'' – oznajmił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która odbyła się w styczniu. Tak rządzący zapowiedzieli nieodpłatne przekazanie komputerów uczniom czwartej klasy szkoły podstawowej.
Nowe, nieużywane laptopy trafią do czwartoklasistów we wrześniu tego roku. Sprzęt ma służyć dzieciom przez kolejne lata edukacji (w szkole, ale i w domu) i przechodzić na własność rodziny.
Można powiedzieć, że informacja o laptopach dla czwartoklasistów wzbudziła mieszane uczucia i umiarkowany entuzjazm, szczególnie wśród nauczycieli. Ci zwracali uwagę, że bez platformy edukacyjnej i szkoleń, laptopy są nietrafionym wydatkiem. Wątpliwości mieli także rodzice, samorządowcy i politycy. Posłowie Porozumienia skierowali interpelację (zapytanie skierowanie przez posła do rządu lub do któregoś z jego członków – red.) do premiera w tej sprawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety brak regulacji ustawowej w tym zakresie stwarza wiele kontrowersji, niepokoju, a przede wszystkim pytań – wyjaśnili parlamentarzyści.
Laptopy nie tylko dla szkół publicznych
Posłowie Porozumienia chcieli się dowiedzieć m.in. czy placówki niepubliczne, uczniowie szkół prywatnych również otrzymają sprzęt. Odpowiedzi na to pytanie udzielił Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak informuje tvn24.pl, powołując się na słowa przedstawiciela KPRM, inwestycja obejmuje zakup co najmniej 465 tys. dodatkowych laptopów z niezbędnym oprogramowaniem dostarczonych do szkół do użytku nauczycieli, a także co najmniej 735 tys. dodatkowych laptopów dostarczonych do szkół do użytku uczniów.
Co istotne, laptopy mają otrzymać wszyscy uczniowie klas, IV bez rozróżnienia na uczniów szkół publicznych i niepublicznych. Do tego grona należą także uchodźcy z Ukrainy, którzy uczęszczają do polskich szkół.
Na mocy porozumienia o realizacji reform/inwestycji w ramach planu rozwojowego zawartego pomiędzy MFiPR (...) a Ministrem Cyfryzacji, ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przeznaczono na realizację zadania 2 464 495 505,61 zł, a ze środków budżetu państwa na pokrycie wydatków związanych z podatkiem VAT 407 851 846, 00 zł – poinformował Lewandowski.
W przekazywaniu sprzętu uczniom będą pośredniczyć organy prowadzące szkoły.