Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Lasy opryskane środkami owadobójczymi. Eksperci alarmują

14

Prawnicy zajmujący się przyrodą przyjrzeli się ubiegłorocznym wiosennym opryskom w lasach. Lasy Państwowe opryskują bowiem setki tysięcy hektarów lasów środkami owadobójczymi. Praktyki te nazywane "zabiegami agrolotniczymi" mają wspomagać gospodarkę leśną, jednak mogą być szkodliwe dla przyrody. Powstały kontrowersje wokół obszarów Natura 2000. Prawnicy z organizacji ClientEarth wskazali pewne rekomendacje.

Lasy opryskane środkami owadobójczymi. Eksperci alarmują
Opryski stosowane przez Lasy Państwowe mogą negatywnie wpływać na ekosystem (Pixabay, Pixel2013)

Prawnicy z fundacji Client Earth przyjrzeli się opryskom z początku 2023 r. W swojej analizie skupili się m.in. na opryskach w nadleśnictwach, w których znajdują się obszary chronione europejskiej sieci Natura 2000, a także na tym, że społeczeństwo często ma utrudniony dostęp do informacji o prowadzonych zabiegach.

Wiosną 2023 r. wykonano opryski na terenie co najmniej 51 nadleśnictw, z czego w prawie wszystkich znajdują się obszary Natura 2000. Łącznie w zeszłym roku opryskano 403 711 ha. Stanowi to aż ponad 5,5 proc. całkowitej powierzchni terenu w zarządzie Lasów Państwowych.

Maja Starosta, prawniczka specjalizująca się w ochronie przyrody w organizacji ClientEarth, odniosła się do sprawy oraz podkreśliła, że ekosystemy wykazują się dużą złożonością i że lasy nie mogą być traktowane jak pola uprawne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysypaliśmy górę śmieci w centrum Warszawy. Zobacz reakcje przechodzących osób
Obecnie Lasy Państwowe traktują las jak pole uprawne, na którym najważniejsza jest roślina zasadzona przez człowieka. Jednak lasy to nie pola - to złożone ekosystemy przyrodnicze, w których żyją tysiące gatunków roślin i zwierząt. W celu ich ochrony utworzono m.in. obszary Natura 2000, a nawet tam Lasy Państwowe stosują pestycydy rozpylane z powietrza - zaznaczyła prawniczka.

Środki owadobójcze stosowane przez Lasy Państwowe do oprysków z powietrza są wysoce toksyczne dla zwierząt, a także działają na całą grupę bezkręgowców.

Jak czytamy na portalu gazeta.pl "giną nie tylko te, które są postrzegane jako szkodniki w hodowli lasu, ale też wiele innych owadów. W tym takie, które są podstawą pokarmu dla ptaków. Co więcej, wiosenne opryski zbiegają się w czasie z okresem lęgowym, kiedy młode ptaki potrzebują pokarmu".

Ponadto wśród substancji wykorzystywanych przez Lasy Państwowe są takie, którym przypisuje się odpowiedzialność za spadek liczebności zapylaczy. Ich stosowanie zaburza więc całe spektrum działania złożonego ekosystemu.

Przygotowując naszą analizę, rozmawialiśmy z toksykologami. Mówią wprost: jeżeli rozpylimy w lesie insektycyd, który zabija tzw. szkodnika np. gąsienice barczatki sosnówki, to zniszczymy też gąsienice innych owadów, które nie są już szkodnikami - podkreśliła Maja Starosta w rozmowie z portalem gazeta.pl

Fundacja ClientEarth uważa, że konieczne jest zwiększenie kontroli stosowanych przez Lasy Państwowe środków owadobójczych oraz dokładne zbadanie ich wpływu na środowisko. - Przed wydaniem zgody na opryski z powietrza, odpowiednie jednostki powinny zawsze oceniać wpływ oprysków na obszary chronione. Niestety, obecnie to się nie dzieje - wskazała prawniczka.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 23.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje prokremlowski propagandysta. Sam zgłosił się do służby
Zmiany w rosyjskiej armii. Generał zgrupowania "Południe" zdymisjonowany
Tak skakali Polacy w Lillehammer. Wyniki nasuwają wnioski
Brutalnie pobili dwie osoby w Skorzęcinie. Policja publikuje ich wizerunki
Dotarli do sąsiadów Karola Nawrockiego. Tak o nim mówią na osiedlu
Listy egzekucyjne Rosji. Ukraińscy nauczyciele i duchowni wśród celów
Opolskie: w bazach ZUS coraz mniej Ukraińców. Przybywa natomiast Kolumbijczyków
ISW: rosyjski atak Oriesznikiem miał przestraszyć Zachód i Ukrainę
Nie będzie szybkiej kolei na linii Poznań-Berlin? "Niemcy nie są zainteresowani"
14-letnia Natalia nie żyje. Żałoba po tragicznym wypadku w Parszowie
Ponad połowa Polaków w ostatnich latach odwiedziła jarmark świąteczny
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić