Lasy Państwowe opublikowały zdjęcie rzadkiego gatunku węża. Jak się okazuje, gniewosz plamisty jest bardzo często mylony ze żmiją zygzakowatą.
Ma nieco inny rysunek na plecach - zamiast zygazaka jest krateczka, która tylko do zygzaka jest podobna. Nie ma pionowych źrenic, jakie można zauważyć u żmii. Ciało gniewosza jest smukłe i długie, a nie ciężkie i grube. Jego głowa jest wąska, a u żmii trójkątna i wyraźnie wyróżniająca się od ciała - czytamy w poście.
Gniewosz jest zupełnie niejadowity. Swoje ofiary (najczęściej ptaki, gryzonie) dusi, po czym połyka, trochę jak pyton, tylko w mikroskali. Jest bardzo rzadko zauważany i podlega ochronie ścisłej!
Ten gad ma maskujące ubarwienie, dzięki któremu łatwiej może ukryć się przed drapieżnikami. W ludowym nazewnictwie używano określenia "miedziak", odnosiło się ono do jaśniejszych osobników – na ogół samców, w których ubarwieniu dominuje brąz.
Czytaj także: 65-latek poszedł do toalety. Tam ugryzł go pyton
Lasy Państwowe apelują! Jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w lesie, spotkamy jakiegokolwiek węża, zostawmy go w spokoju, nie próbujmy chwytać, płoszyć, nadeptywać, ani w żadnym wypadku zabijać!
Gniewosz plamisty jest gatunkiem jajożyworodnym, co oznacza, że potomstwo rozwijają się 4-5 miesięcy w ciele matki. Młode w liczbie 2-16 sztuk rodzą się podczas składania jaj i osiągają wtedy 12-19 cm długości. W naturze gniewosz może dożyć nawet 18 lat. Jest to wąż aktywny w ciągu dnia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.