Muchę, która wygląda jak trzmiel, pokazał oficjalny profil Lasów Państwowych na Facebooku. Jak opisują autorzy postu, na zdjęciu widzimy trzmielówkę łąkową, która jest "jednym z najdoskonalszych naśladowców trzmieli".
Muchówka udaje trzmiela
Jak się okazuje, muchówka ta ma swoje powody do tego, by udawać trzmiela. Przede wszystkim dba o swoje bezpieczeństwo. Ale takie zabarwienie pozwala temu owadowi bez wzbudzania podejrzeń zakraść się do gniazda trzmiela i złożyć tam jaja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Larwy tej muchówki bardzo często żywią się też martwymi larwami trzmieli, ale w niektórych przypadkach atakują też żywe. Tylko żądlić [trzmielówka] na szczęście się nie nauczyła - piszą Lasy Państwowe.
Można spotkać w całej Polsce
W Polsce trzmielówki są pospolite na terenie całego kraju. Przede wszystkim są spotykane na terenie województw łódzkiego, pomorskiego, lubelskiego oraz w Bieszczadach.
Te owady mają ciało o długości od 11 do 16 mm, gęsto owłosione, złotobrunatne do pomarańczowoczarnego. Ma żółto owłosione czoło i twarz, brunatne i błyszczące zapoliczki, a czułki ma pomarańczowe z brunatną wicią.
Trzmielówka łąkowa - skąd pochodzi?
Ma też brunatną plamę obecną pośrodku przezroczystych skrzydeł i czarne odnoża. Rozprzestrzeniona jest w krainie palearktycznej, która obejmuje całą Europę, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka, Afrykę powyżej zwrotnika Raka, Półwysep Arabski, Wyspy Japońskie, Azję Mniejszą i te regiony Azji, które leżą na północ od Himalajów.
Te owady można też spotkać w krainie nearktycznej, która obejmuje północną część Meksyku, Amerykę Północną i Grenlandię.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.