Lasy Państwowe wystosowały oficjalny komunikat, w którym przestrzegają przed kwitnieniem bardzo niebezpiecznej rośliny, mogącej zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Mowa o barszczu Sosnowskiego, którego kwitnienie jak co roku przypada na czerwiec.
Przedstawiciele Lasów Państwowych alarmują, że kontakt z tą rośliną jest niebezpieczny nie tylko ze poprzez dotyk. Problemy zdrowotne może także wywołać wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków. Sok i wydzielina pojawiająca się w okolicach włosków wywołują bowiem bardzo groźne poparzenia po kontakcie ze skórą w obecności słońca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zauważyłeś barszcz Sosnowskiego? Nie likwiduj go na własną rękę!
Leśnicy przestrzegają przed samodzielną likwidacją stanowisk barszczu Sosnowskiego. To przede wszystkim bardzo niebezpieczna czynność, którą powinny zająć się wykwalifikowane służby. Uwagę zwraca jednak fakt, że w Polsce mamy ok. 70 gatunków roślin, które są do niego bardzo podobne - część z nich ponadto podlega prawnej ochronie.
Lasy Państwowe zachęcają do zgłaszania stanowisk barszczu Sosnowskiego odpowiednim służbom. Informację na ten temat możemy przekazać m.in. do leśników, urzędu gminy czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Możliwe jest także zgłoszenie stanowiska barszczu na specjalnej stronie internetowej.
Co zrobić, gdy dojdzie do poparzenia barszczem Sosnowskiego? Przede wszystkim nie wolno drapać miejsca poparzenia - ponadto powinniśmy obficie przemyć ranę wodą, a także izolować ją od słońca. Następnie należy niezwłocznie udać się do lekarza, a jeżeli to możliwe, zrobić zdjęcie rośliny, która wywołała poparzenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.