I faktycznie, smakosze cenią płomiennicę za jej wyjątkowy smak, który można przyrównać do delikatnych owoców morza lub ryb.
Zimowy grzyb o właściwościach leczniczych
Płomiennica zimowa rośnie późną jesienią i w zimie. Grzyb ten zawiera cenne substancje, które wzmacniają system immunologiczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak czytamy na portalu nagrzyby.pl, spożywanie zimówek zwalcza takie choroby cywilizacyjne, jak stres czy bezsenność. Poprawiają też pamięć i koncentrację. Z kolei w medycynie ludowej grzyb ten jest stosowany jako lek przeciwko stanom zapalnym.
Płomiennica zimowa ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, wzmacniające i hamujące procesy starzenia.
W Zielarskim Kąciku Kari możemy przeczytać, że smakiem płomiennica przypomina opieńkę. Nadaje się zarówno do gotowania, jak i duszenia, marynowania czy w roli farszu do pierogów lub krokietów.
Gdzie szukać zdrowych płomiennic?
Grzyby te upodobały sobie lasy liściaste. Nie znajdziemy ich jednak na ściółce - rosną na pniach i pniakach drzew liściastych. Najczęściej rosną w kępach i lubią już nieco osłabione drzewa.
Nie są wybredne co do tego, na jakim drzewie rosną. Możecie je spotkać zarówno na topolach i wierzbach, jak i olszach, brzozach, bukach, dębach, lipach, klonach, kasztanowcach... lista jest długa.
Poszukując płomiennicy należy uważać na grzyby, które są do niej podobne, ale są trujące. W kępkach na drzewie rośnie choćby trująca maślanka wiązkowa czy też hełmówka jadowita.
Nie tylko płomiennica
Płomiennica zimowa nie jest jedynym grzybem jadalnym, jaki możemy spotkać w lasach zimą. Warto zwrócić uwagę na takie egzemplarze, jak: uszaki bzowe, łyczniki późne, czarki szkarłatne, wodnichy późne, czy też boczniaki ostrygowate.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.