pogoda
Warszawa
16°
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Lasy w ogniu. Znaleźli współwinowajcę. Kto by się spodziewał

45

Pożary lasów mają bardzo poważne skutki dla środowiska, zarówno dla fauny, jak i flory. Okazuje się, że w tej pierwszej znajdują się osobniki, które maczają palce w procesie przyspieszania pożarów. Mowa o chrząszczach, które osłabiają stan drzew, czyniąc z nich łatwy cel.

Lasy w ogniu. Znaleźli współwinowajcę. Kto by się spodziewał
Chrząszcz rohatyniec nosorożec - winowajca pożarów? (Getty Images, 2024 Anadolu)

Pożary lasów mają poważne skutki zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Ogień niszczy naturalny ekosystem, doprowadza do degradacji gleby, a wraz z dymem do atmosfery przedostają się ogromne ilości dwutlenku węgla, która tylko nakręcają globalne ocieplenie.

Wiele pożarów lasów wynika z czynnika ludzkiego - podpalenia, wypalanie traw, pozostawianie odpadów w lasach, oto kilka podstawowych przyczyn. Do tego dochodzi susza, z jaką zmaga się wiele regionów na świecie i którą już obserwujemy w Polsce. W 2024 roku NASA przyznała, że rozległe pożary lasów pozostaną ważnym czynnikiem kształtującym globalny klimat. Okazuje się jednak, że także niektóre małe organizmy mogą mieć wpływ na to, jak rozprzestrzeniają się pożary na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Staranowali bramę do posesji. Wielka akcja służb pod Gdańskiem
NA ŻYWO

Pożary lasów. Chrząszcze mają dewastujący wpływ

Jak podaje "Zielona Interia", naukowcy wykazali, że drzewa zaatakowane przez chrząszcze i grzyby są bardziej podatne na zapłon. Badania miały wykazać, że ataki chrząszczy drążących w martwym drewnie mogą sprawić, staje się ono bardziej podatne na spalanie.

Naukowcy przeprowadzili symulację - zrobili odwierty w drewnie, podobne do tych, które zostawiają chrząszcze. Doprowadziło to do dłuższego czasu spalania oraz zwiększenia emisji tlenku węgla i CO₂. Eksperyment wykazał, że otwory poprawiają wentylację wewnątrz drewna, co sprzyja procesowi spalania. Zmiany te mają także wpływ na emisję CO₂. do atmosfery. W ten sposób chrząszcze w niewielkim stopniu, ale jednak przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Dodatkowo infekcje grzybicze drewna prowadzą do zmniejszenia jego gęstości, co także przyspiesza spalanie. Eksperymenty wykazały, że drewno zarażone Armillaria traci masę szybciej i wydziela większe ilości CO₂ podczas pożaru.

Podsumowując - z jednej strony działalność chrząszczy zwiększa wymianę gazową w drzewie, zaś grzyby doprowadzają do osłabienia jego tkanek. W ten sposób drewno jest słabsze, bardziej podatne na ogień, co ma swoje katastrofalne skutki. Drewno w wyniku pożaru traci większą część masy, co przekłada się na większą emisję. Naukowcy proponują, aby przy budowaniu strategii zapobiegania pożarów brać pod uwagę te naturalne czynniki.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Biebrzański Park Narodowy płonie. Służby walczą bez wytchnienia
Tragedia na Sardynii. Polak zmarł na pokładzie samolotu
Watykan podał przyczynę śmierci papieża Franciszka
Szokujący pomysł burmistrza z USA. Chce podawać fentanyl bezdomnym
Klaudia zginęła w wypadku. Poruszające, jak żegna ją szkoła
45-letni kardynał na konklawe. Ukończył polskie seminarium
Karmiła piersią na weselu. Tak zareagowali przyjaciele. "To bolało"
Koszmar na Malediwach. Rosjankę chwycił rekin. "Ból niewyobrażalny"
Sceny z festiwalu. Byk wpadł w tłum gapiów
Zabili jej syna. Tak wspomina rozmowę z papieżem. "Odczuł nasz ból"
Siedział na szlaku i ogryzał patyk. Niezwykłe nagranie z Tatr
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić