Kiedy byliśmy dziećmi, wydawało się nam, że mamy mnóstwo czasu. Wakacje płynęły leniwie, każdy dzień przynosił mnóstwo przygód. Jako dorośli jeszcze nie ochłoniemy po wakacjach, jak przychodzą święta, na które nawet nie zdążyliśmy się przygotować. Z perspektywy lat także mamy wrażenie, że te dorosłe minęły jak z bicza strzelił, a okres dziecinny był zdecydowanie dłuższy, jakby bardziej rozciągnięty w czasie. Czy to złudzenie, czy rzeczywistość? Naukowcy zbadali ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania na ten temat opublikowano w International Journal of Environmental Research and Public Health. Według niego postrzeganie czasu zmienia się wraz z wiekiem. Jak podaje portal kobieta.gazeta.pl, przeprowadzono ankietę wśród osób w wieku 17-81 lat. Z niej wynikło, że z wiekiem mamy wrażenie, że czas szybciej płynie.
Według naukowców winna temu jest nasza codzienna monotonia. Jeśli popadamy w rutynę i każdy dzień jest podobny do poprzedniego, to każdy dzień zlewa nam się w tydzień, tygodnie zlewają się w miesiące itd. Tymczasem w dzieciństwie każdy dzień był pełen niespodzianek i przynosił coś nowszego.
Mózg z wiekiem ma więcej połączeń, ale mniej efektywnych
Nieco inną teorię w European Review opublikował prof. Adrian Bejan z Duke University. Według niego winne wszystkiemu są procesy biologiczne naszego mózgu. Mózgi dzieci tworzą połączenia neuronalne, przez co każdy z bodźców jest odbierany intensywnie i natychmiast przetwarzany. Dlatego też każda chwila jest pełna szczegółów i przez to staje się trwać dłużej.
Sytuacja zmienia się z wiekiem, bo chociaż mamy coraz więcej połączeń w mózgu, to ich efektywność spada. Starszemu mózgowi potrzebne jest więcej czasu na zrozumienie otoczenia. Przez to rejestruje mniej szczegółów. Dlatego też dni wydają się zlewać - dominuje rutyna i przewidywalność, a to prowadzi do poczucia "skróconych dni". Jak temu zaradzić? Zdaniem ekspertów najlepiej wprowadzać zmiany w codzienności - zarówno te zaplanowane, jak i spontaniczne.
Czytaj także: Wieloryby żyją dłużej niż ludzie. Liczby robią wrażenie