Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

"Latające kleszcze" są już w Polsce. W lesie musisz na nie uważać

18

Widziałeś kiedyś "latającego kleszcza"? Jeśli nie to wciąż nie wykluczone, że jeszcze zobaczysz, i to w Polsce. Strzyżaki sarnie, bo o nich mowa, nazywane są również "łowikami" lub "wszami jelenimi". To zmora wiosny i lata. Miej się na baczności, bo ich ukąszenie boli i może powodować reakcję alergiczną.

"Latające kleszcze" są już w Polsce. W lesie musisz na nie uważać
"Latające kleszcze" w polskich lasach. (Pexels, Wikipedia)

Choć często mylone ze sobą, strzyżaki i kleszcze to dwa różne rodzaje pasożytów. Strzyżaki, nazywane również "latającymi kleszczami", to owady, które posiadają trzy pary odnóży i są zdolne do lotu, dzięki obecności skrzydeł. Ich ciała są z kolei pokryte pancerzem z chityny, co dodatkowo utrudnia ich usunięcie, gdy już wczepią się w skórę za pomocą swoich pazurków.

"Latające kleszcze" są aktywne od maja lub czerwca do jesieni. Żyją głównie w lasach i na ich obrzeżach, często stając się uciążliwe dla osób mieszkających w pobliżu terenów leśnych oraz dla miłośników wycieczek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza

Różnice między strzyżakami a kleszczami

W przeciwieństwie do strzyżaków, kleszcze to pajęczaki, które nie posiadają skrzydeł i przemieszczają się raczej pełzając niż latając. Co istotne, kleszcze stanowią znacznie większe zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mogą przenosić poważne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Choć strzyżaki również mogą przenosić patogeny, zazwyczaj skutki ich ukąszeń ograniczają się do reakcji alergicznych i łagodniejszych objawów. U osób uczulonych mogą wystąpić problemy z oddychaniem i rumień. W niektórych przypadkach "latające kleszcze" mogą być nosicielami bakterii Bartonella, która wywołuje objawy podobne do grypy oraz zmiany skórne.

Warto dodać, że ugryzienie strzyżaka nie jest od razu zauważalne. Obrzęk pojawia się po kilku dniach i może utrzymywać się nawet miesiąc. Strzyżaki preferują jednak zwierzęta, takie jak sarny, jelenie, łosie oraz psy.

Ochrona przed ukąszeniami latających kleszczy

Aby uniknąć ukąszeń strzyżaków, warto stosować repelenty, które są skuteczne zarówno przeciwko nim jak i kleszczom. Mimo że odzież może ochronić przed kleszczami, strzyżaki potrafią się wczepić w materiał ubrań, włosy czy skórę.

Naturalne metody odstraszania, takie jak stosowanie olejków eterycznych z mięty czy kamfory, mogą być pomocne, ale w przypadku natrafienia na większą liczbę strzyżaków, mogą okazać się niewystarczające.

Podsumowując, strzyżaki są uciążliwe, ale nie są tak groźne jak kleszcze. Warto jednak zachować ostrożność i stosować odpowiednie środki ochrony podczas przebywania w ich naturalnym środowisku.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić