Zdaniem ekspertów z Copernicus Climate Change Service, za nami lato, które było najcieplejszym w historii Ziemi, odkąd zaczęto prowadzić pomiary, a więc od 1940 r.
Padają kolejne niechlubne rekordy, a eksperci biją na alarm. Z najnowszego raportu Copernicus Climate Change Service wynika, że średnia temperatura w Europie w okresie od czerwca do sierpnia 2024 r, była aż o 1,54 st. C wyższa od średniej z lat 1991-2020 (w skali globalnej było o 0,69 st. C wyższa).
Sierpień 2024 roku okazał się być najcieplejszym sierpniem na Ziemi (odkąd prowadzone są pomiary). Średnia temperatura wyniosła 16,82 st. C - to aż o 0,71 st. C więcej niż średnia z lat 1991-2020, jeśli chodzi o ten miesiąc.
W samej Europie, miniony sierpień był drugim najcieplejszy sierpniem (nie przebił tego z w 2022 r.). Średnia temperatura osiągnęła 1,57 st. C powyżej średniej z okresu 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że w Wielkiej Brytanii lato było najchłodniejsze od 2015 r., w znacznej części Europy lato było gorętsze niż przeciętnie - podaje BBC. W Austrii odnotowano najwyższą temperaturę w historii, w Hiszpanii - najcieplejszy sierpień w historii.
Temperatury poniżej średniej odnotowano natomiast w północno-zachodniej części Irlandii i Wielkiej Brytanii, Islandii, na zachodnim wybrzeżu Portugalii oraz w południowej Norwegii.
Najcieplejszy rok w historii pomiarów? Eksperci biją na alarm
Samantha Burgess, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service poinformowała, że w ostatnich trzech miesiącach glob doświadczył najgorętszego czerwca i sierpnia, ale też najgorętszego dnia w historii pomiarów.
- Ta seria rekordów zwiększa prawdopodobieństwo tego, że 2024 rok będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów - podkreśliła Burgess, dodając, że również w kolejnych latach prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia z ekstremalnie wysokimi temperaturami, które mogą występować z jeszcze większą intensywnością.
Fale upałów i ekstremalne zjawiska pogodowe mają negatywne skutki na całym świecie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.