Projekt ustawy zmieniający przepisy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma na celu odpowiedź na pogarszające się zdrowie psychiczne młodzieży. Przewiduje on, że młodzi ludzie, którzy ukończyli 13 lat, mogliby uzyskać niezbędną pomoc psychologiczną w sytuacji, gdy uzyskanie zgody rodzica lub opiekuna jest niemożliwe.
Dla małoletnich powyżej 16. roku życia przewidziano możliwość skorzystania z takiej pomocy również wtedy, gdy rodzic wyraźnie się na to nie zgadza.
Te zmiany są od dawna oczekiwane przez młodych ludzi. Nie są łatwe, ale konieczne dla ich bezpieczeństwa i zdrowia – podkreśliła poseł Marta Golbik z Koalicji Obywatelskiej, przedstawiając uzasadnienie projektu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas obrad komisji zdrowia poseł Janusz Cieszyński z PiS zgłosił wątpliwości co do konstytucyjności proponowanych rozwiązań. Zaproponował skierowanie projektu do specjalnie powołanej podkomisji oraz zorganizowanie wysłuchania publicznego. "To nasza odpowiedzialność jako parlamentarzystów, by przygotować projekt, który nie będzie budził takich wątpliwości" – argumentował cytowany przez PAP.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zadeklarował poparcie dla inicjatywy. "Idea przyświecająca temu projektowi jest bliska Ministerstwu Zdrowia. Pracujemy nad podobnym, nieco bardziej rozległym rozwiązaniem. Będziemy przychylnie ustosunkowani do wnoszonych tu pomysłów" – zapowiedział.
Czytaj także: To już pewne. Ochrona wizerunku dzieci w Internecie priorytetem Komisji ds. Dzieci i Młodzieży
Ostatecznie komisja zdrowia poparła wniosek posła Grzegorza Napieralskiego z KO o skierowanie projektu do stałej podkomisji ds. zdrowia psychicznego. Jednocześnie odrzucono wnioski posła Cieszyńskiego o wysłuchanie publiczne oraz o skierowanie projektu do komisji nadzwyczajnej.