Policja 1 stycznia 2023 roku otrzymała nowe legitymacje. Stary wzór dokumentów stracił ważność wraz z końcem 2022 roku. Jak wyglądają nowe dokumenty, którymi posługują się funkcjonariusze? Warto znać ten wzór i nie dać się zaskoczyć!
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjant ma obowiązek przedstawić się kierowcy zatrzymanego auta. Dodatkowo musi podać swój stopień i powód interwencji. Legitymację pokazuje dopiero na wezwanie kierowcy. Inaczej jest w przypadku funkcjonariusza "po cywilu". Ten musi od razu zaprezentować dokument osobie, z którą rozmawia lub zatrzymuje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Legitymuje cię policja? Lepiej to sprawdź. Nowe legitymacje
Jak wyglądają nowe policyjne legitymacje? Jak czytamy na stronie policji, legitymacja służbowa policjanta ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,6 x 53,98 x 0,76 mm, wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu, personalizowanej metodą grawerowania laserowego, zawierającej następujące zabezpieczenia przed fałszerstwem:
- element graficzny w postaci napisu POLICJA wykonany farbą optycznie zmienną,
- linie giloszowe oraz mikrodruki w polu zdjęcia,
- element dyfrakcyjny DOVID,
- tło reliefowe w postaci napisu POLICJA,
- dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego,
- mikrodruki,
- elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym,
- element zabezpieczający CLI,
- tłoczenia powierzchni.
Awers legitymacji policyjnej to tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym, z napisem POLICJA. W jego prawej górnej części widnieje wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w górnej części napis POLICJA o wymiarach 35,7 x 6,3 mm. Rewers w górnej części ma tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym. W lewej górnej części tła napis w kolorze czarnym ORGAN WYDAJĄCY wraz z nazwą organu, który wydał legitymację służbową. Zdjęcie przodu i tyłu dokumentu można zobaczyć poniżej.