Pierścień został znaleziony w mieście Jawne w Dystrykcie Centralnym Izraela. Archeolodzy natknęli się na niego w miejscu największej znanej winnicy epoki bizantyjskiej.
Pierścień na kaca
Z tym klejnotem wiązało się wiele zalet,w tym zapobieganie skutkom ubocznym picia – kacowi - przekazał w komunikacie prasowym urzędu ds. Starożytności. archeolog Amir Golani.
Pierścień znaleziono zaledwie 150 metrów od pozostałości magazynu zawierającego dzbany do przechowywania wina. Miejsce wykopalisk datuje się na około VII wiek – czyli koniec ery bizantyjskiej i początek wczesnego islamu. Niektórzy archeolodzy twierdzą, że pierścień może być starszy niż odkryta w tamtym miejscu winnica.
Złote pierścienie inkrustowane ametystem są znane w świecie rzymskim i możliwe, że znalezisko pierścienia należy do elit, które żyły w mieście już w III wieku n.e.– czytamy w komunikacie prasowym.
Golani powiedział, że dawniej wierzono, że ametyst ma wiele różnych zalet i działał na zasadzie talizmanu. Był także wyznacznikiem statusu w społeczeństwie i bogactwa. Podobne ozdoby nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety. "
Ametyst nie jest jedynym starożytnym lekiem na kaca. Jak przekazuje Live Science w 2015 roku odkryto 1900-letnim papirus, który zalecał założenie naszyjnika z liści laurowych jako "lekarstwo na ból głowy po pijanemu".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.