W czasopiśmie "Nature Communication" opublikowano wyniki nowych badań. Naukowcy sprawdzali, czy przeciwciała, które wytwarzane są przez organizm lam, ale także wielbłądów, mogą pomóc w walce z koronawirusem. Okazało się, że nanociała, czyli mniejsza forma przeciwciał, są w stanie to robić.
Naukowcy z Instytutu Rosalind Franklin w Wielkiej Brytanii podawali fragmenty przeciwciał innym zwierzętom, które były zarażone koronawirusem. Przykład to gryzonie, które po podaniu przeciwciał wyzdrowiały z COVID-19 w ciągu 6 dni. Nanociała powodują także, że COVID-19 ma łagodniejszy przebieg.
Czytaj także: Tajemnicze zaginięcie Gabby Petito. Nowe fakty w sprawie
Przełomowe badania? Pomogą w walce z COVID-19
Public Health England twierdzi, że badania to niemały przełom i na pewno pozwoli uporać się z COVID-19 w przyszłości. Testy dają obiecujące wyniki.
Przeciwciała mają znaczny potencjał zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu COVID-19. Nanociała są jednymi z najskuteczniejszych środków neutralizujących SARS-CoV-2, jakie kiedykolwiek testowaliśmy - komentuje Public Health England.
Nanociała wiążą się z cząsteczkami koronawirusa i w ten sposób zmniejszają jego działanie. Ponadto, jak dodają naukowcy, opracowanie nanociał jest dużo tańsze, niż inne formy leczenia.
Lek z nanociał może pomóc wszystkim, nawet tym, którzy przyjęli szczepionkę. Chodzi o przyszłość i fakt, że szczepionka z czasem może przestać być skuteczna. Wtedy lek z aerozolem może okazać się skuteczną alternatywą.
Chociaż szczepionki okazały się niezwykle skuteczne, nie każdy reaguje na szczepienie, a odporność u poszczególnych osób może zanikać w różnym czasie - mówi profesor James Naismith, dyrektor Instytutu Rosalind Franklin.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.