Przypomnijmy, że komórki nowotworowe to komórki, których cykl został zaburzony na skutek mutacji. Tracą one wówczas zdolność do apoptozy, czyli do naturalnego procesu prowadzącego do ich śmierci. Takie komórki dzielą się w sposób niekontrolowany.
Czytaj także: Chwile grozy na rzece. Motorówka stanęła w płomieniach, na pokładzie m.in. troje dzieci
Naukowcy wykazali, że alkaloid - manzamina A - który wytwarzają gąbki, może okazać się skuteczny w hamowaniu wzrostu komórek raka szyjki macicy. Mark Hamann, profesor z Uniwersytetu w Północnej Karolinie, przyznał, że owy związek "hamuje replikację komórek nowotworowych, raczej ich nie zabija".
Lek na raka w oceanie? Zwierzęta morskie pomogą chorym
Naukowcy podkreślają też, że związki pozyskiwane z gąbek mogą okazać się pomocne w leczeniu innych chorób. Mowa np. o opryszczce. Co więcej, zespół badaczy pod przewodnictwem profesora Hamma odkrył, że dzięki innym związkom gąbkopochodnym można znaleźć sposób na leczenie raka trzustki i czerniaka.
Czytaj także: Protesty w Rosji. Zatrzymano gubernatora
Ich zdaniem hodowla tych zwierząt na wielką skalę przyczyniłaby się do zwiększenia ilości produkowanych leków. Pozyskiwanie związków z gąbek, które rosną w naturalnym środowisku, może okazać się znacznie skuteczniejsze niż hodowanie tych zwierząt w laboratorium. To dałoby również szansę na rozwój ekonomiczny dla obszarów wiejskich w Indonezji.
Zobacz także: Czarne ryby. Skóra tych gatunków z dna oceanu jest 20 razy ciemniejsza od czarnych przedmiotów
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.