Pomorski lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński zwraca uwagę na niepokojące zjawisko pozostawiania seniorów w szpitalach w okresie świątecznym. Jak podkreśla, dotyczy to od kilku do kilkunastu procent pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale z różnych powodów nie są odbierani przez rodziny.
To częsty widok w szpitalach w okresie świątecznym - powiedział Karpiński w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Karpiński zauważa, że sytuacja ta jest niezwykle traumatyzująca dla personelu medycznego, który obserwuje cierpienie psychiczne starszych pacjentów. Seniorzy, mimo świadomości swojej sytuacji, często wstydzą się mówić o tym, że rodzina ich nie chce odebrać. Problem ten, jak podkreśla lekarz, będzie narastał wraz ze wzrostem liczby osób starszych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest to niezwykle traumatyzujące zjawisko dla personelu medycznego, który obserwuje cierpienie psychiczne tych osób, którymi rodzina nie jest zainteresowana — podkreślił.
Potrzeba systemowej opieki
Rozwiązaniem problemu mogłoby być zwiększenie liczby ośrodków opiekuńczo-leczniczych oraz wsparcie rodzin w opiece nad seniorami. Karpiński podkreśla, że potrzebni są wykwalifikowani opiekunowie, którzy potrafią radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z opieką nad osobami starszymi.
Małgorzata Pisarewicz, kierownik ds. komunikacji społecznej i promocji Szpitali Pomorskich, wskazuje, że w okresie świątecznym do szpitali trafiają głównie osoby starsze, często z demencją. Zdarza się, że po nawodnieniu i odpowiedniej opiece pacjenci dochodzą do siebie, ale rodziny nie odbierają ich ze szpitala, co zmusza personel do interwencji, czasem nawet z udziałem policji.
To jest duży problem dla szpitala, bowiem organizujemy transport, który jeździ po parę razy do domu chorego, a drzwi pozostają zamknięte. W ostateczności wzywamy policję. Mamy do czynienia z chorym, którego ta sytuacja dodatkowo stresuje — zaznaczyła Pisarewicz.
Wzrost liczby pacjentów w okresie świątecznym
Paulina Domańska-Gruszczyńska, kierownik SOR w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, zauważa, że w okresie przedświątecznym liczba starszych pacjentów wzrasta. Często wynika to z nagłego pogorszenia stanu zdrowia, które rodziny zauważają podczas wizyt świątecznych. Mimo dobrych intencji, procesy diagnostyczne i organizacja dalszej opieki mogą sprawić, że seniorzy pozostają w szpitalu dłużej niż to konieczne.
Ks. Andrzej Wiecki z Caritas Archidiecezji Gdańskiej zauważa, że rośnie świadomość społeczna dotycząca potrzeby zabierania seniorów do domu na święta. Jednak nie zawsze jest to możliwe z powodu braku kontaktu z rodziną lub ograniczeń przestrzennych. Caritas stara się tworzyć domową atmosferę dla swoich podopiecznych, ale jak podkreśla Wiecki, nic nie zastąpi prawdziwego domu i bliskości rodziny.