Wyniki badań nad ozdrowieńcami przedstawili eksperci z Harvard Medical School oraz Szpitala Miejskiego Massachusetts. Przedmiotem ich badań była nie tylko długość utrzymywania się przeciwciał, lecz także zbadanie, czy pacjenci wyleczeni z COVID-19 uzyskują trwałą odporność na kolejne zarażenie.
Przeczytaj także: Badali koronawirusa. Niepokojące odkrycie naukowców
Koronawirus. Jak długo ozdrowieńcy z COVID-19 mają przeciwciała?
Wyniki badań zespołu naukowców zostały przedstawione w artykule "Science Immunology". Jak poinformowali, w celu uzyskania wyników przebadali próbki krwi pobrane od 343. W większości były to osoby, które borykały się z bardzo poważnymi objawami COVID-19.
Przeczytaj także: Alarm w Chinach. W trybie pilnym przebadają 9 milionów ludzi
Próbki krwi ozdrowieńców porównano z próbkami pobranymi przed pandemią COVID-19. Po ich przeanalizowaniu okazało się, że przeciwciała utrzymywały się w ich organizmach nawet do 4 miesięcy po wyzdrowieniu.
Przeczytaj także: Będzie kolejny lockdown? Jasne stanowisko WHO
Dr Richelle Charles, jeden z ekspertów, przyznał, że zespół nie był w stanie potwierdzić skuteczności przeciwciał w obliczu kolejnych kontaktów z koronawirusem. Jak jednak zaznaczono, badanie przeciwciał może pomóc w prześledzeniu rozprzestrzeniania się wirusa w danych społecznościach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.