Jak podkreśla Agencja Reutera, naukowcy badają działanie leku Ozempic na choroby układu nerwowego. Środek pozwala tłumić stan zapalny, który panuje w całym ciele – mózg nie jest w tej kwestii wyjątkiem.
Ozempic – zastosowanie. Lek pomoże na chorobę Alzheimera?
Jeśli podejrzenia naukowców znajdą potwierdzenie w testach, będzie to oznaczać, że Ozempic pomaga nie tylko uregulować poziom glukozy w organizmie czy zapanować nad przybieraniem na wadze, lecz także – leczyć schorzenia neurodegeneracyjne. Jednocześnie Agencja Reutera ostrzega, by na razie wstrzymać się ze świętowaniem.
Przeczytaj także: Noworodek z polimelią. Zdjęcia z Indii obiegły światowe media
Nawet jeśli testy nad zastosowaniem leku Ozempic w leczeniu choroby Alzheimera, a nawet i Parkinsona, już ruszyły, miną lata, zanim naukowcy będą mogli z pełną odpowiedzialnością ogłosić sukces. Jednocześnie ulubiony środek celebrytów nie jest jedynym przeciwcukrzycowym, nad którym są prowadzone badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Zmagała się z rakiem skóry. Influencerka nie żyje
Pierwsze wnioski dotyczące leków na cukrzyce przedstawiły takie koncerny farmaceutyczne jak m.in. Eisai Co Ltd, Biogen czy Eli Lilly and Co. Wykazały one, że suwanie lepkich blaszek amyloidowych, które gromadzą się w mózgu, może spowolnić spadek zdolności poznawczych. Są one spowodowane właśnie śmiertelnymi i wyniszczającymi umysł chorobami.
Przeczytaj także: "Muszę się z tego śmiać". Pies zmasakrował mu palec i uratował tym życie
Przez dekady wielu naukowców kwestionowało słuszność teorii amyloidu, na której opierało się produkowanie eksperymentalnych leków na chorobę Alzheimera. Na szczęście kolejne koncerny coraz częściej zwracają się do specjalistów z prośbą o przetestowanie działania leków przeciwcukrzycowych na pacjentów z chorobami mózgu.