Żmije wyszły z ukrycia! W związku z tym komunikat na Twitterze opublikowali przedstawiciele Lasów Państwowych.
Już są. Bądźcie ostrożni na szlakach, zwłaszcza w dobrze nasłonecznionych miejscach - na śródleśnych polanach i piaszczystych drogach - napisano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrzeżenie pojawiło się też na fanpage'u Nadleśnictwa Skrwilno. - Już się pokazały! Nie tylko my lubimy korzystać z promieni słonecznych oraz potrzebujemy ich do produkcji witamin i dobrego zdrowia. Pierwsze słoneczne dni zachęciły żmije i inne gady do wyjścia ze swoich zimowych kryjówek - zauważono.
Bądźcie ostrożni na szlakach i lepiej omijajcie je z daleka. Najczęściej spotkacie je w dobrze nasłonecznionych miejscach, jak śródleśne polany, czy piaszczyste drogi - podsumowano.
Co zrobić, gdy zaatakuje żmija?
Ukąszenia żmii zdarzają się bardzo rzadko i nie są śmiertelne. Mogą być jednak niebezpieczne dla dzieci i starszych osób. Szczególnie groźne są wiosenne ukąszenia.
Żmija jest aktywna wyłącznie w ciągu dnia. Nigdy nie atakuje pierwsza i zazwyczaj ucieka przed ludźmi. Kąsa wtedy, gdy ktoś próbuje ją chwycić lub zadaje jej ból.
Podczas kąsania żmija wprowadza w organizm człowieka jad. Najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy. Zazwyczaj jednak ukąszenia dotyczą stóp i łydek oraz dłoni i przedramion. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne - przekazano na pacjent.gov.pl.
Jak zareagować w przypadku ukąszenia? Oto najważniejsze kroki:
- przemyj ranę (najlepiej mydłem), aby usunąć jad i bakterie ze skóry
- na ranę możesz położyć zimny okład, żeby zmniejszyć obrzęk
- unieruchom ukąszoną kończynę i poruszaj się powoli, by jad wolniej rozprzestrzeniał się po organizmie.
Wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Konieczne może być podanie surowicy lub zastrzyku chroniącego przed tężcem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.