Po zimie wszyscy z utęsknieniem czekamy na cieplejsze i dłuższe dni. Świat roślin udowadnia, że wiosna zbliża się nieśmiało. W Nadleśnictwie Garwolin leśnicy sfotografowali już pierwsze śnieżyczki przebiśnieg.
Czekacie na wiosnę? Już daje o sobie znać - informują z entuzjazme pracownicy Lasów Państwowych pokazując zdjęcie z lasu.
Śnieżyczka przebiśnieg to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin zwiastująca pierwsze cieplejsze dni. Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej zakwitających roślin, a ich kwiaty często wyrastają spod śniegu. Kwitną od lutego do kwietnia.
Czytaj także: Giertych śmieje się z Macierewicza. Poszło o Kamińskiego
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śnieżyczka przebiśnieg to kwiat, który kojarzy się z przedwiośniem. Przed mrozami chronią je specjalne substancje zawarte w ich cebulkach, dzięki którym są odporne na zamarzanie. Ich pyłkiem żywią się pierwsze budzące się do życia owady, kwiaty cieszą też ludzkie oczy i zwiastują koniec zimy.
Czytaj także: Nagranie z Zakopanego. Ludzie łapią się za głowy
Przebiśniegi mają podłużne, wąskie, ostro zakończone liście barwy szarozielonej, które wyrastają z podziemnej cebulki. Spomiędzy liści wyrastają cienkie i sztywne łodyżki, na których końcach znajdują się zwisające, pojedyncze, dzwonkowate kwiaty.
W czasie obfitych opadów śniegu oraz gwałtownych spadków temperatury (np. nocą) płatki korony zamykają się, chroniąc słupki i pręciki przed zamarznięciem. Przebiśniegi kwitną przez około 10 dni. Po przekwitnięciu pojawia się okrągła, trójkomorowa torebka nasienna. Nasiona dojrzewają późną wiosną, natomiast latem liście przebiśniegów zamierają. Nowy pęd wypuszczą dopiero jesienią.
Przebiśniegi zawierają substancje, które wykorzystuje się przy opóźnianiu rozwoju choroby Alzheimera. Związki te poprawiają pracę mózgu i całego układu nerwowego. Można je także wykorzystywać do leczenia nerwobóli czy paraliżu, a także udarów mózgu.
Jednak nie należy stosować ich samodzielnie, ponieważ przebiśniegi zawierają również silne toksyny. Substancje zawarte w cebulach przebiśniegów są silnie trujące zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ich spożycie może prowadzić do wymiotów i biegunek, a także wywołać alergię.