Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarski Wodnej wynika, że obecnie wysoki poziom zagrożenia pożarowego w lasach występuje niemal w całej Polsce. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim niska wilgotność powietrza i zbyt małe opady deszczu.
Czytaj także: Już są! Tylko wytrawny grzybiarz rozróżni wszystkie
Zagrożenie pożarowe w lasach. Leśnicy ostrzegają
Sytuacja jest najpoważniejsza na północy i północnym zachodzie kraju. W północnej części Pomorza oraz Warmii i Mazur stopień zagrożenia jest określany jako ekstremalny.
W niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie poinformowało o wprowadzeniu trzeciego, najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego w lasach woj. lubuskiego, zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie.
Czytaj także: Nagrali go w Józefowie. Sami leśnicy mówią o zaskoczeniu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Bezwzględny zakaz wstępu do lasu. Nadleśnictwo ostrzega
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje również w lasach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a także w województwie śląskim.
Na tych obszarach zabronione jest wjeżdżanie do lasów samochodem i rozpalanie ognisk w lesie w miejscach do tego niewyznaczonych.
Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wizyt na terenach zielonych. Poziom wilgotności ściółki miejscami wynosi mniej niż 10 proc. Jeżeli przez kolejne pięć dni pomiar będzie wykazywał tak samo niskie wartości, nadleśniczy mogą podjąć decyzję o zakazie wstępu do lasu.
Niestety, nie zapowiada się, by sytuacja miała w najbliższym czasie się poprawić. Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem słonecznej, ciepłej, i bezdeszczowej pogody.
W takiej sytuacji, przy utrzymującej się ciepłej i słonecznej pogodzie, wysokie zagrożenie pożarowe będzie sukcesywnie wzrastać w kolejnych regionach - wskazują synoptycy-pasjonaci, prowadzący blog "Polscy Łowcy Burz".