Jelenie można spotkać na terenie całej Polski. Posiadają bardzo rozwinięty węch i słuch oraz wrażliwy wzrok. Samca jelenia nazywa się bykiem, samicę zaś łanią. Samiec nosi na głowie poroże, które co roku w okolicach lutego zrzuca, by ponownie na wiosnę wykształcić nowe.
Gdy poroże rośnie, pokryte jest miękką i delikatną skórą, podobną do zamszu, zwaną scypułem. Jeleń jest dużo większy od sarny - dorosły byk może ważyć nawet 10 razy więcej niż kozioł, ma około 1,50 m w kłębie. Jesienią zaś odbywają się gody jeleni, zwane rykowiskiem.
Polscy leśnicy z różnych regionów często dzielą się niesamowitymi nagraniami z lasów. Dzięki fotopułapkom uda się im uchwycić przeróżnych mieszkańców. Tym razem filmik udostępniło na Facebooku Nadleśnictwo Baligród.
Zaczęło się coroczne przedstawienie - czytamy.
Na nagraniu widzimy dwa jelenie w Bieszczadach i słyszmy słynne już o tej porze roku rykowisko. "W kniei czają się inni, którzy czekają aż absztyfikant zacznie fałszować.To jest rywalizacja, kto kogo" - napisał pod filmem jeden z internautów. "Niesamowite wrażenie robi rykowisko, a jakie okazy jeleni można pooglądać" - dodała inna użytkowniczka Facebooka.
Liczebność nieustannie wzrasta
Jeleń z natury jest zwierzęciem dziennym, ale pod wpływem czynników zewnętrznych - głównie drapieżników i myśliwych, którzy zakłócają jego spokój i poczucie bezpieczeństwa, może prowadzić nocny tryb życia, w dzień ukrywając się w leśnych gęstwinach, gdzie nie wyczuwa żadnego zagrożenia.
Jeleń szlachetny w Polsce jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym. Na jelenie byki polować wolno od 21 sierpnia do końca lutego, na łanie od 1 września do 15 stycznia, natomiast na cielaki od 1 września do końca lutego. Stan liczebności jelenia szlachetnego w Polsce wynosi ok. 190 tys. sztuk i od kilku lat nieustannie wzrasta.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.