Jak informują leśnicy, od stuleci uważano, że tajemniczy krąg z grzybów to efekt nadprzyrodzonej mocy i czarów. Prawda nie jest jednak aż tak tajemnicza.
Grzyby mają budowę strzępkowatą a rozmnażają się za pomocą zarodników. Strzępki tworzą splątaną sieć, tzw. grzybnię, która może wytwarzać owocniki o przeróżnych kształtach.
Mogą to być: kapelusze borowików, poduszeczki purchawek, półki hubiaków i pniarków. Wiele grzybów wytwarza owocniki wyrastające na obrysie kręgów. To skutek tego, że grzybnia określonego gatunku rozwija się równomiernie we wszystkich kierunkach, zaś owocniki pojawiają się na obrzeżu opanowanej przez nią sfery.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takie właśnie kręgi wyrosły na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. W taki sposób rośnie wiele gatunków muchomorów, kurek, krowiaków, gołąbków, lejkówek, zasłonaków, czernidlaków czy purchawek. Ważne, by tych niejadalnych owocników nie niszczyć.
Okazuje się, że w lasach wciąż można natknąć się na zniszczone owocniki. Warto jednak pamiętać, że grzyby to organizmy niezawierające chlorofilu (nie są roślinami) i nieposiadające zdolności do fotosyntezy. Są cudzożywne, ale nie pożerają pokarmu - wydzielają enzymy rozkładające podłoże, a następnie wchłaniają niezbędne substancje odżywcze.
W polskich lasach występuje około 14 tys. gatunków grzybów, w tym 4,5 tys. gatunków wielkoowocnikowych. Są bardzo ważnym elementem ekosystemu leśnego.