Nadleśnictwo Stuposiany leży w województwie podkarpackim. Placówka prowadzi własny profil w mediach społecznościowych na Facebooku. To tutaj obserwuje ją 9,6 tysięcy internautów. Liczba ta wciąż się zwiększa.
Leśnicy z jednostki chętnie publikują na fanpejdżu zdjęcia ukazujące różnorodną florę i faunę. Z wielką pasją tłumaczą użytkownikom przyrodnicze ciekawostki. Tak zrobili i tym razem.
Udostępnili kadr z młodymi żubrami. "Wyrodni tatusiowie"
W środę, 10 maja 2023 roku Nadleśnictwo Stuposiany pokazało kadr prosto z lasu. Widzimy na nim żubry.
U zwierząt kopytnych, w tym żubrów, to samice zajmują się wychowaniem młodych. Samce po odbytych godach, przestają się interesować i samicami i przyszłym potomstwem - przekazali.
Zaznaczyli, że samice w wychowaniu młodych są niestety zdane same na siebie. Nie mogą liczyć na pomoc ich ojców. "Żyją w grupach, a wtedy łatwiej zachować bezpieczeństwo" - dodali leśnicy.
"Samcom również zdarza się żyć w grupach - jednopłciowych. Skupia się tak głównie młodzież, starsze osobniki wolą wieść samotne życie" - podsumowali swój wpis.
Samce żubrów żyją krócej niż samice
Jak podaje strona "lasy.gov.pl", (według danych na początek 2018 roku) w Polsce bytuje 1873 żubrów, z tego 1635 na wolności. Średni czas ich życia to 18-24 lata. Samica waży 550 kilogramów, a samiec 800 kilogramów.
Ciąża u żubrów trwa 9 miesięcy. Młode rodzą się pomiędzy majem a lipcem. Dźwięki wydawane przez żubry nazywa się chruczeniem.
"W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej" - czytamy na stronie "lasy.gov.pl".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.