Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Leśnicy pokazali smutne zdjęcie. "Niegojąca się choroba"

12

Te informacje z pewnością zainteresują miłośników przyrody. Nadleśnictwo Chełm należące do Lasów Państwowych podzieliło się na swoim profilu na Facebooku przykrym zdjęciem. Widać na nim drzewo pokryte potężnymi naroślami. To tak zwane zrakowacenie, czyli niegojąca się choroba drewna i kory.

Leśnicy pokazali smutne zdjęcie. "Niegojąca się choroba"
Pokazali smutne zdjęcie z lasu. To drzewo choruje. Fot. R. Kasprzak. (Facebook, Nadleśnictwo Chełm, Lasy Państwowe)

Nadleśnictwo Chełm leży w województwie lubelskim, na terenie powiatu chełmskiego, krasnostawskiego, łęczyńskiego oraz grodzkiego Chełm. To jedno z 25 nadleśnictw, jakie wchodzą w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Całkowita jego powierzchnia wynosi 23 697,56 ha. Placówka prowadzi własny fanpage na Facebooku. Tutaj dzieli się rozmaitymi cennymi informacjami na temat flory i fauny.

Tak wygląda rak drzewa. Smutna fotografia z lasu

W środę 17 maja bieżącego roku leśnicy opublikowali kadry pokazujące pewne zainfekowane drzewo. "Kiedy przechadzamy się po lesie, możemy napotkać różne ciekawostki ze świata przyrody" - zaczęli w swoim wpisie na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śniadanie zaskrońca. Niecodzienne nagranie z Baligrodu
Na zdjęciach widzimy jedną z wad drzew leśnych, będącą charakterystycznym objawem chorobowym drzew - dodali tajemniczo.

Następnie specjaliści dokładnie wyjaśnili, że mamy tutaj do czynienia ze zrakowaceniem lub rakiem drzewa. Co to takiego? Ten stan wywołują patogeniczne grzyby lub bakterie.

Zrakowacenie jest niegojącą się chorobą drewna i kory. Odznacza się przemiennym uszkadzaniem tkanki ranowej i zabliźniającej przez cykliczne działanie patogenu - stwierdzili.

Leśnicy podkreślili, że wyróżnia się dwa podstawowe typy raka drzewa. "Zamknięty - gdy tkanka zabliźniająca otoczy całkowicie martwe miejsce" oraz "otwarty - gdy tkanka zabliźniająca tylko częściowo otoczy martwe miejsce".

Jednocześnie przypomnieli, iż zrakowacenia otwarte spotyka się najczęściej. "Mogą one tworzyć finezyjne kształty i wielkości" - podsumowali.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić