Lasy Państwowe wielokrotnie w ciągu roku apelują o nieśmiecenie w lasach. Niestety mimo wielu akcji i apeli lasy toną w śmieciach.
Dla ograniczenia problemu istotne jest kształtowanie świadomości społecznej, dlatego leśnicy na podstawie opublikowanego na Facebooku zdjęcia pokazują, ile szkód może wyrządzić wyrzucona w lesie plastikowa butelka.
Czytaj także: "Zaczęło się". Nadciągają do Polski z północy
Jedna plastikowa butelka, a tyle nieszczęścia. Wyrzucona butelka staje się śmiertelną pułapką dla setek leśnych stawonogów. Tutaj widać głównie połyskujące chitynowe pancerzyki - czyli to, co pozostało po sympatycznych żukach gnojarzach - tłumaczą leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żuki te są bardzo ważnymi czyścicielami lasu. Nie pozwalajmy na to, aby kończyły marnie w śmieciach pozostawionych przez ludzi - dodają.
- Zabierajmy ze sobą swoje śmieci. Niech las będzie czysty i tętni życiem - apelują pracownicy Lasów Państwowych.
Pamiętajmy, że lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, gospodarki, pełnią funkcje ochronne, są też miejscem do wypoczynku, rekreacji, siedliskiem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Ogniwem, które nie pasuje do tego miejsca są śmieci. Nie tylko szpecą naturalny krajobraz, zniechęcają do odwiedzania lasu, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt i zmieniają ich naturalne zachowania.
Śmieci rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Leśnicy zachęcają do akcji społecznych typu #zabierz5zlasu. – Będąc w lesie zabierz 5 (minimum, może być ich oczywiście więcej!) śmieci znalezionych w lesie do domu i wyrzuć je do śmieci domowych, pamiętając o sortowaniu. Pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania - tłumaczą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.