Leśnicy z Lasów Państwowych wykorzystują media społecznościowe w najlepszym możliwym celu - edukują w sposób, który potrafi zainteresować nawet osoby na co dzień mające niewiele wspólnego z przyrodą. Na Facebooku regularnie publikują fascynujące ciekawostki, które przybliżają nieznane nam obszary leśnego świata.
Kulki na liściach bukowych. Leśnicy wyjaśniają
Tym razem pracownicy Lasów Państwowych wyjaśnili genezę ciekawego zjawiska, obserwowanego na liściach bukowych. Jeśli uważnie rozglądacie się podczas leśnych spacerów, z pewnością nie raz dostrzegliście dziwne "kulki", porastające zielone listki. Są to galasy.
Narośle tworzą się wraz z rozwojem liścia i powstają tuż przy jego grubszej żyłce. Prawdopodobnie niewiele osób wie, że za ich powstaniem stoją owady, a w każdej takiej kulce znajduje się niewielka... larwa!
Podejrzewa się, że larwa garnusznicy bukowej (Mikiola fagi), tuż po wylęgnięciu się, dysponuje wytwarzanymi w gruczołach ślinowych substancjami, którymi podczas wysysania soków z liścia, kontroluje proces rozrostu galasa.
Galasy występujące na liściach bukowych mają wyraźnie zaostrzone czubki i osiągają długość do 12 mm. Początkowo są zielonkawe, lecz z czasem zmieniają barwę na żółtą lub czerwonawą. Jako że garnusznica to powszechnie występujący gatunek, często galasy występują masowo i pokrywają większą część liścia.
Kiedy przychodzi jesień, na krótko przed opadnięciem liści wyrośla spadają na ziemię. W ich miejscu pozostają małe dziurki, które z czasem zarastają cienką błonką. Z galasów wydostają się larwy garnusznicy, które pod koniec jesieni bądź na wiosnę przepoczwarzają się w dorosłą postać owada. Zobaczcie, jak wygląda to fascynujące zjawisko na zdjęciach zaprezentowanych przez Lasy Państwowe na Facebooku:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.