Zbiory szyszek można przeprowadzać wyłącznie w specjalnie do tego wyznaczonych drzewostanach tzw. GDN - gospodarczych drzewostanach nasiennych lub w WDN - wyłączonych drzewostanach nasiennych.
W gospodarczym drzewostanie nasiennym zbioru szyszek dokonuje się z drzew ściętych natomiast w wyłączonych drzewostanach nasiennych - z drzew stojących najczęściej przy wykorzystaniu metody alpinistycznej.
Jednym ze sposobów jest zbiór z drzew stojących (specjalnie wyselekcjonowane drzewa), czym zajmują się arboryści. Mają krzepę! Po zbiorze szyszki trafiają do wyłuszczarni nasion. Pozyskane nasiona zostaną wysiane w szkółkach leśnych wiosną - informują leśnicy Lasów Państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zebrane szyszki waży się i przechowuje w odpowiednich pomieszczeniach, tak aby zachowały swą wilgotność i masę. Po zbiorach transportowane są do wyłuszczarni, gdzie nasiona zostaną wyłuszczone z szyszek, odskrzydlone i przechowane do siewów.
Z jednego drzewa zbiera się zwykle kilka kilogramów szyszek. Ze 100 kg szyszek otrzymuje się około 1-2 kg nasion sosny. Z 30 dag nasion wysianych na powierzchni 1 ara kiełkuje zwykle około 15-18 tys. siewek. Taka liczba drzewek umożliwi zalesienie lub odnowienie około 2 hektarów powierzchni - podają pracownicy Lasów Państwowych.
Zgromadzone szyszki, a potem nasiona nie mogą być zmieszane z partiami szyszek oraz nasion z innych drzewostanów – nawet pochodzących z tego samego nadleśnictwa. Aby móc porównywać w przyszłości cechy zewnętrzne potomstwa drzew pochodzących z poszczególnych drzewostanów, leśnicy muszą mieć pewność, z których źródeł pochodzą.