Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Leśnicy tego się nie spodziewali. Pokazali nagranie

28

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (woj. podlaskie) pokazali mało oczywiste zastosowanie jelenich poroży. "Takiego ich zastosowania chyba byśmy się nie spodziewali" - komentują.

Leśnicy tego się nie spodziewali. Pokazali nagranie
Jeleń przyłapany na "polowaniu na jabłka" (Facebook, Nadleśnictwo Hajnówka)

Na przełomie lutego i marca można się natknąć podczas spaceru po lesie na ciekawe znaleziska. O tej porze roku jelenie pozbywają się poroży. Gubione wiosną jelenie poroża są nazywane zrzutami. Mimo że te ozdoby wyglądają imponująco i mogłoby się wydać, że zwierzęta "budują" je latami, to do wymiany na nowszy model dochodzi każdej wiosny.

Poroże (nie mylić z rogami) stanowi oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Do czego jeszcze może służyć po okresie godów? Na przykład do "upolowania" obiadu. Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka pokazali nagranie, na którym widzimy jelenia, który za pomocą poroża próbuje stracić z wysokiego drzewa jabłka.

Po co jeleń ma poroże? Takiego ich zastosowania chyba byśmy się nie spodziewali. Każdy sposób jest dobry, by zjeść kilka soczystych jabłek, choć nie zawsze chcą spadać z drzewa. Jakoś trzeba sobie radzić w życiu - żartują leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego lasy są trendy? Bo mają wielki wpływ na stan klimatu!

"Jak to mówią jeleniowi rogi nie ciążą. A przy tym są piękne okazy", "Super wykorzystanie" - komentują nagranie internauci.

Wzrost poroża i jego zrzucanie jest związane z cyklem płciowym samców. Kiedy poroże zaczyna rosnąć, pokrywa je miękka skórka, tzw. scypuł. Gdy osiąga właściwe rozmiary, skórka zaczyna obumierać na całej powierzchni, a poroże staje się twardą tkanką kostną.

Wówczas samiec, żeby zedrzeć swędzący go scypuł, zaczyna "wycierać" poroże o gałęzie i młode drzewka. Ich soki i żywica nadają porożu ciemny kolor. Po okresie godowym poziom hormonów spada, co powoduje rozkład substancji kostnej. Poroże odpada pod własnym ciężarem lub wskutek uderzenia. Kiedy odpadnie tylko jedna tyka/parostek, druga ciąży i przeszkadza, więc samiec uderza o drzewo lub ziemię, by pozbyć się całości.

Kiedy jeleniowate zrzucają poroże?

W zależności od wieku samca okres zrzucania i nakładania nowego poroża może się przesunąć. U starszych osobników następuje to wcześniej, u młodszych później. Przeciętnie u: jeleni: II–IV, łosi: X–III, saren: X–XI, danieli: IV–V.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co zrobić, gdy znajdziesz poroże w lesie?

Jeśli znajdziesz w lesie poroże bez czaszki możesz je zabrać, o ile jesteś na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe. W rezerwacie i parku narodowym musisz pozostawić je na miejscu. Jeśli jest to poroże z czaszką, wówczas zostaw je na miejscu i zgłoś to do nadleśnictwa albo Państwowej Straży Łowieckiej. Poroża jeleni wykorzystuje się do wielu celów - od ozdób, przez meble aż po dzieła sztuki.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić