Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Leśnicy tego się nie spodziewali. Pokazali nagranie

28

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (woj. podlaskie) pokazali mało oczywiste zastosowanie jelenich poroży. "Takiego ich zastosowania chyba byśmy się nie spodziewali" - komentują.

Leśnicy tego się nie spodziewali. Pokazali nagranie
Jeleń przyłapany na "polowaniu na jabłka" (Facebook, Nadleśnictwo Hajnówka)

Na przełomie lutego i marca można się natknąć podczas spaceru po lesie na ciekawe znaleziska. O tej porze roku jelenie pozbywają się poroży. Gubione wiosną jelenie poroża są nazywane zrzutami. Mimo że te ozdoby wyglądają imponująco i mogłoby się wydać, że zwierzęta "budują" je latami, to do wymiany na nowszy model dochodzi każdej wiosny.

Poroże (nie mylić z rogami) stanowi oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Do czego jeszcze może służyć po okresie godów? Na przykład do "upolowania" obiadu. Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka pokazali nagranie, na którym widzimy jelenia, który za pomocą poroża próbuje stracić z wysokiego drzewa jabłka.

Po co jeleń ma poroże? Takiego ich zastosowania chyba byśmy się nie spodziewali. Każdy sposób jest dobry, by zjeść kilka soczystych jabłek, choć nie zawsze chcą spadać z drzewa. Jakoś trzeba sobie radzić w życiu - żartują leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego lasy są trendy? Bo mają wielki wpływ na stan klimatu!

"Jak to mówią jeleniowi rogi nie ciążą. A przy tym są piękne okazy", "Super wykorzystanie" - komentują nagranie internauci.

Wzrost poroża i jego zrzucanie jest związane z cyklem płciowym samców. Kiedy poroże zaczyna rosnąć, pokrywa je miękka skórka, tzw. scypuł. Gdy osiąga właściwe rozmiary, skórka zaczyna obumierać na całej powierzchni, a poroże staje się twardą tkanką kostną.

Wówczas samiec, żeby zedrzeć swędzący go scypuł, zaczyna "wycierać" poroże o gałęzie i młode drzewka. Ich soki i żywica nadają porożu ciemny kolor. Po okresie godowym poziom hormonów spada, co powoduje rozkład substancji kostnej. Poroże odpada pod własnym ciężarem lub wskutek uderzenia. Kiedy odpadnie tylko jedna tyka/parostek, druga ciąży i przeszkadza, więc samiec uderza o drzewo lub ziemię, by pozbyć się całości.

Kiedy jeleniowate zrzucają poroże?

W zależności od wieku samca okres zrzucania i nakładania nowego poroża może się przesunąć. U starszych osobników następuje to wcześniej, u młodszych później. Przeciętnie u: jeleni: II–IV, łosi: X–III, saren: X–XI, danieli: IV–V.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co zrobić, gdy znajdziesz poroże w lesie?

Jeśli znajdziesz w lesie poroże bez czaszki możesz je zabrać, o ile jesteś na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe. W rezerwacie i parku narodowym musisz pozostawić je na miejscu. Jeśli jest to poroże z czaszką, wówczas zostaw je na miejscu i zgłoś to do nadleśnictwa albo Państwowej Straży Łowieckiej. Poroża jeleni wykorzystuje się do wielu celów - od ozdób, przez meble aż po dzieła sztuki.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić