Leśnicy pokazali zdjęcie specjalnego narzędzia. Przypomina pospolity młotek. W rzeczywistości jest to tzw. cechówka, która ma specjalne przeznaczenie.
Cechówka służy do odbijania. Na jej zakończeniu znajduje się kształt, który zostawia po sobie ślad na drzewach. Działa na zasadzie pieczęci. - Służy do oznaczenia legalnego pozyskania drewna - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.
Ma dwie strony, a każda z nich przyda się do czegoś innego. Jedna używana jest do przytwierdzania do stosu lub czoła drewna małej czerwonej płytki z ciągiem cyfr. Oznacza ona, skąd pochodzi drewno. Chodzi o "regionalną dyrekcję, nadleśnictwo i leśnictwo".
Druga strona cechówki ma na celu odbijanie w cechowanym drewnie znaku graficznego Lasów Państwowych. Z wpisu leśników dowiadujemy się, że można spotkać trzy rodzaje cechówek. Każda z nich ma inny kształt.
Okrągła używana jest do odbiórki drewna, kwadratowa jest potwierdzeniem wykonania czynności kontrolnych, czyli na drewnie skontrolowanym pod względem ilości i jakości przez osobę do tego upoważnioną, trójkątna (defraudacyjna) do oznaczania drewna, które zostało skradzione.
Wiedzieliście o tym?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.