Dawid Kontny, doświadczony leśnik, zamieścił na Facebooku post z cyklu "Co może zabić się w lesie?". Tym razem ostrzegł przed silnie trującą rośliną — trzmieliną zwyczajną, która jest popularnym w Polsce krzewem, znajdującym zastosowanie w ogrodnictwie. Roślinę nietrudno rozpoznać. Przyciąga uwagę szczególnie jesienią.
Jest atrakcyjna ze względu na liście przebarwiające się jesienią na piękny, czerwony kolor oraz za sprawą swoich jaskraworóżowych owoców w postaci torebek, które pękając uwalniają do czterech białych nasionek, otoczonych równie jaskrawą osłonką, tyle że w kolorze pomarańczowym — opisuje Dawid Kontny na Facebooku.
Leśnik podkreśla, że piękno tego krzewu może okazać się zgubne, jeśli ktoś zechce się przekonać, jak smakują różowo-pomarańczowe owoce. Choć wyglądają, jakby sprzedawano je w sklepie z łakociami, stanowią śmiertelne zagrożenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Leśnik ostrzega przed trującą rośliną
Według Dawida Kontnego, "cały krzew trzmieliny jest silnie trujący, a wyjątkowo toksyczne są właśnie owoce z nasionami". By uśmiercić dorosłą osobę, wystarczy ok. 25-35 niewielkich owoców.
Toksycznymi substancjami są tu glikozydy, jak ewobiozyd, ewomonozyd i ewonozy — wyjaśnia leśnik.
Pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się po ok. 12 godzinach od spożycia. Jak wylicza Kontny, jednymi z najczęstszych objawów są wymioty, ostra biegunka, ale też halucynacje, arytmia serca i konwulsje. — Bez pomocy medycznej pozostaje nam niewiele życia, które kończy paraliż, śpiączka i wieczny sen w Krainie Wiecznych Łowów — zaznacza ekspert.
Owoce trzmieliny dojrzewają pod koniec września lub w październiku i długo utrzymują się na krzewie.
Czytaj także: Szokujące zachowanie Polaków. Ekspert jest zaniepokojony
Wielu z nas chętnie zaprasza trzmielinę zwyczajną do swojego ogrodu, doceniając jej dekoracyjne owoce i efektowne jesienne przebarwienia. Roślinę można też znaleźć w parkach oraz miejskich ogrodach. Warto zatem zachować ostrożność, szczególnie jeśli w pobliżu krzewu przebywają dzieci.
W przeszłości truciznę z soku trzmieliny wykorzystywano, by zatruwać groty strzał.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.