Nadleśnictwo Tułowice w woj. opolskim podzieliło się na swoim fanpage'u na Facebooku fotografią, na której widać kleszcza siedzącego na ręce leśnika. Wybierając się na spacer, zwłaszcza do lasu, warto mieć oczy szeroko otwarte.
"Jeszcze trochę i rozpocznie się kalendarzowa wiosna, przyroda jednak już budzi się do życia. Również te mniej przyjemne stworzenia można już spotkać w lesie" - napisali pracownicy nadleśnictwa pod zdjęciem.
Opublikowali zdjęcie kleszcza. Szkodniki uaktywniają się po zimie
Fotografia cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród internautów. Wielu z nich wyraziło swoją niechęć do kleszczy. Niektórzy dzielili się przykrymi doświadczeniami z tymi zwierzętami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te czorty chyba nigdy nie śpią - przyznała jedna użytkowniczka sieci.
W powiekę, dziad, mi się wbił - napisał kolejny internauta, a jako dowód zamieścił zdjęcie kleszcza pod swoim okiem.
"Choć badania wskazują, że kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do późnej jesieni, to nawet zimą, w ciepłe dni, gdy temperatura wzrośnie do ok. +5 stopni Celsjusza – mogą atakować" - czytamy na stronie www.krus.gov.pl.
Kleszcze to stawonogi, które należą do pajęczaków z gromady roztoczy. W naszym kraju można spotkać około 19 gatunków kleszczy: 3 to obrzeżki, a 16 – kleszcze właściwe.
"Najliczniejszym przedstawicielem tej grupy jest kleszcz pospolity, który też najczęściej atakuje ludzi. Typowym siedliskiem tego gatunku są lasy liściaste i mieszane, miejsca zacienione, z dużą wilgotnością powietrza i bogatym, ale niezbyt gęstym runem leśnym" - informuje strona www.krus.gov.pl.
Czytaj więcej: Polak był mężem i ojcem. O jego zboczeniu doniosły media