Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate - jelenie, sarny i łosie. Poroże to twardy, kostny twór wyrastający z tzw. możdzenia (lub nasady) umiejscowionego na kościach czołowych.
Na głowie łosia poroże może występować w trzech formach: okazałych łopat, półłopat i badyli. U polskiego łosia rzadko przyjmuje kształt łopat. Niezwykły moment zrzutu poroża nagrał Derek Keith Bugoyne w kanadyjskim lesie. Nagranie udało się zarejestrować leśnikowi za pomocą drona.
Rzadki widok! Łoś zrzucający poroże! - zachwycają się twórcy profilu Polskie Parki Narodowe na Facebooku.
Na nagraniu widzimy, że zrzucenie poroża łosia zajmuje dosłownie ułamek sekundy.
Nigdy w moich najśmielszych snach nie wyobrażałbym sobie uchwycenia tego na filmie. To jest wygrana na loterii, na pewno jeśli chodzi o fotografię przyrodniczą - powiedział Burgoyne w rozmowie z telewizją CBC News.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poroże to oręż samca, które służy mu do obrony i walki o samice podczas okresu godowego. Po jego zakończeniu odpada ono samo lub pod wpływem uderzeń. Zwykle starsze osobniki zrzucają poroże wcześniej niż młodsze. U łosia dzieje się to od października do marca, u jeleni zwykle od lutego do kwietnia, u daniela od kwietnia do maja, a u sarny w październiku i listopadzie.
Warto pamiętać, że poroże to nie rogi, te nie są co roku wymieniane przez zwierzęta. Zbieranie poroża jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- w trakcie poszukiwań nie wolno płoszyć zwierząt, zmuszając ich do biegu, licząc, że podczas ucieczki odpadnie stare poroże;
- należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną;
- znalezione zrzuty poroża stają się własnością znalazcy.