Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Lewica nie da zgody. Gawkowski nie zostawia złudzeń

24

Krzysztof Gawkowski, będący jednym z czołowych polityków Lewicy, odgrywa ważną rolę w polskiej polityce. W rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że chce rozdzielić Kościół od państwa oraz nigdy nie zgodzi się na podniesienie wieku emerytalnego.

Lewica nie da zgody. Gawkowski nie zostawia złudzeń
Lewica nie da zgody. Gawkowski nie zostawia złudzeń (Licencjodawca, Mateusz Wlodarczyk)

Krzysztof Gawkowski to szef klubu Lewicy, wicepremier i minister cyfryzacji. Od momentu objęcia funkcji lidera Lewicy, Gawkowsk skupia się na wielu projektach politycznych.

Jednym z nich jest kwestia równości małżeństw i związków partnerskich. Gawkowski konsekwentnie dąży do wprowadzenia ustaw, które mają na celu legalizację związków partnerskich w Polsce.

W trakcie formowania nowego rządu Donalda Tuska Krzysztof Gawkowski odgrywał kluczową rolę w negocjacjach, które resorty przypadną Lewicy. Dzięki jego staraniom Lewica uzyskała kontrolę nad resortami cyfryzacji, rodziny, pracy oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kłopotliwy spot Ziobry. Poseł PiS zabrał głos

Teraz Gawkowski chciałby, aby część postulatów Lewicy zostało zrealizowanych w trakcie tej kadencji Sejmu. Jednym z nich jest rozdział Kościoła od państwa.

Uważamy, że rozdział państwa od Kościoła i likwidacja funduszu kościelnego to ważny element budowania tożsamości świeckiego państwa. Rozumiemy też naszych kolegów i partnerów z koalicji, że oni na te kwestie patrzą inaczej, dlatego trzeba szukać kompromisów. Mam wrażenie, że to jest zawsze możliwe - podkreśla dla "Super Expressu".

Jak sam przyznaje, potrzebny jest skuteczny dialog w rządzie. Koalicja będzie trwała, jeżeli liderzy i partnerzy koalicyjni będą ze sobą rozmawiali. Są jednak sprawy, na które Lewica na pewno się nie zgodzi. Jedną z nich jest ewentualne podniesienie wieku emerytalnego.

My na podwyższenie wieku emerytalnego nigdy się nie zgodzimy, co nie zmienia faktu, że nie słyszę dzisiaj żadnych postulatów ani projektów ustaw, które by chciały ten wiek emerytalny zmieniać. Nigdy i nigdzie o tym na poziomie rządowym nie było mowy. Padają czasem takie wypowiedzi medialne, jak ta pani ministry Pełczyńskiej-Nałęcz, ale żadne prace się w tym temacie nie toczą - tłumaczy.

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce wiek emerytalny jest zróżnicowany ze względu na płeć. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. System ten obowiązuje od czasu reformy emerytalnej, która została przeprowadzona przez rząd PiS i cofnęła wcześniejszą decyzję podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat dla obu płci.

Temat podwyższenia wieku emerytalnego powraca regularnie w debatach publicznych. Ekonomiści i eksperci od finansów zwracają uwagę, że ze względu na starzejące się społeczeństwo i rosnące obciążenia dla systemu, podniesienie wieku emerytalnego będzie nieuniknione.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić