Jakub Artych
Jakub Artych| 

Lewica nie da zgody. Gawkowski nie zostawia złudzeń

24

Krzysztof Gawkowski, będący jednym z czołowych polityków Lewicy, odgrywa ważną rolę w polskiej polityce. W rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że chce rozdzielić Kościół od państwa oraz nigdy nie zgodzi się na podniesienie wieku emerytalnego.

Lewica nie da zgody. Gawkowski nie zostawia złudzeń
Lewica nie da zgody. Gawkowski nie zostawia złudzeń (Licencjodawca, Mateusz Wlodarczyk)

Krzysztof Gawkowski to szef klubu Lewicy, wicepremier i minister cyfryzacji. Od momentu objęcia funkcji lidera Lewicy, Gawkowsk skupia się na wielu projektach politycznych.

Jednym z nich jest kwestia równości małżeństw i związków partnerskich. Gawkowski konsekwentnie dąży do wprowadzenia ustaw, które mają na celu legalizację związków partnerskich w Polsce.

W trakcie formowania nowego rządu Donalda Tuska Krzysztof Gawkowski odgrywał kluczową rolę w negocjacjach, które resorty przypadną Lewicy. Dzięki jego staraniom Lewica uzyskała kontrolę nad resortami cyfryzacji, rodziny, pracy oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kłopotliwy spot Ziobry. Poseł PiS zabrał głos

Teraz Gawkowski chciałby, aby część postulatów Lewicy zostało zrealizowanych w trakcie tej kadencji Sejmu. Jednym z nich jest rozdział Kościoła od państwa.

Uważamy, że rozdział państwa od Kościoła i likwidacja funduszu kościelnego to ważny element budowania tożsamości świeckiego państwa. Rozumiemy też naszych kolegów i partnerów z koalicji, że oni na te kwestie patrzą inaczej, dlatego trzeba szukać kompromisów. Mam wrażenie, że to jest zawsze możliwe - podkreśla dla "Super Expressu".

Jak sam przyznaje, potrzebny jest skuteczny dialog w rządzie. Koalicja będzie trwała, jeżeli liderzy i partnerzy koalicyjni będą ze sobą rozmawiali. Są jednak sprawy, na które Lewica na pewno się nie zgodzi. Jedną z nich jest ewentualne podniesienie wieku emerytalnego.

My na podwyższenie wieku emerytalnego nigdy się nie zgodzimy, co nie zmienia faktu, że nie słyszę dzisiaj żadnych postulatów ani projektów ustaw, które by chciały ten wiek emerytalny zmieniać. Nigdy i nigdzie o tym na poziomie rządowym nie było mowy. Padają czasem takie wypowiedzi medialne, jak ta pani ministry Pełczyńskiej-Nałęcz, ale żadne prace się w tym temacie nie toczą - tłumaczy.

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce wiek emerytalny jest zróżnicowany ze względu na płeć. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. System ten obowiązuje od czasu reformy emerytalnej, która została przeprowadzona przez rząd PiS i cofnęła wcześniejszą decyzję podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat dla obu płci.

Temat podwyższenia wieku emerytalnego powraca regularnie w debatach publicznych. Ekonomiści i eksperci od finansów zwracają uwagę, że ze względu na starzejące się społeczeństwo i rosnące obciążenia dla systemu, podniesienie wieku emerytalnego będzie nieuniknione.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić