Przywódcy 17 krajów UE opublikowali w czwartek wspólny list, w którym przyrzekają "kontynuować walkę z dyskryminacją wobec społeczności LGBT". Stało się to dzień po tym, jak Komisja Europejska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko nowemu węgierskiemu ustawodawstwu anty-LGBTQ+ - podaje "Brussels Playbook".
Przywódcy państw UE przeciwko dyskryminacji LGBT
List został skierowany do przewodniczących Komisji Europejskiej w pierwszym dniu czerwcowego szczytu Unii europejskiej i tuż przed LGBTQ+ Pride Day – Międzynarodowym Dniem Dumy LGBTQ+, który przypada na 28 czerwca. Pismo ostrzega przed "zagrożeniami dla praw podstawowych, a w szczególności zasady niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną".
W liście nie wymieniono wyraźnie Węgier, ale kraj ten jest oczywistym celem działań UE, od kiedy jego parlament uchwalił ustawę anty-LGBT. Ustawę zakazuje pokazywania homoseksualizmu i transseksualizmu oraz informacji na temat operacji korekty płci w materiałach edukacyjnych, w telewizji w czasie największej oglądalności oraz w programach i filmach skierowanych do dzieci.
Czytaj także: Euro 2020. Tęczowa Allianz Arena? UEFA zadecydowała
Komisja Europejska przeciwko ustawie anty-LGBT na Węgrzech
Rząd Węgier twierdzi, że prawo ma na celu ochronę dzieci, ale działacze i komisarz ds. praw człowieka Rady Europy twierdzą, że te argumenty są "mylące i fałszywe".
Państwo członkowskie tworzy prawa, które stygmatyzują mniejszość seksualną i mieszają pedofilię z homoseksualizmem – nie możemy tego puścić” – powiedział w wywiadzie dla "Brussels Playbook" premier Luksemburga Xavier Bettel, jeden z inicjatorów listu - Dla nas, szefów państw i rządów, jest to nie do przyjęcia - dodał.
W środę Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko Węgrom, a przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen nazwała nową ustawę "wstydem". Premier Węgier Viktor Orbán w zwięzłym oświadczeniu odpowiedział, że projekt ustawy "nie zawiera żadnych elementów dyskryminujących", ponieważ "nie dotyczy praw związanych z orientacją seksualną osób powyżej 18 roku życia".
Sygnatariuszami listu są: Alexander De Croo (Belgia), Mette Frederiksen (Dania), Angela Merkel (Niemcy), Kaja Kallas (Estonia), Micheál Martin (Irlandia), Kyriakos Mitsotakis (Grecja), Pedro Sánchez (Hiszpania), Emmanuel Macron (Francja), Mario Draghi (Włochy), Nicos Anastasiades (Cypr), Krišjānis Kariņš (Łotwa), Xavier Bettel (Luksemburg), Robert Abela (Malta), Mark Rutte (Holandia), Sanna Marin (Finlandia) i Stefan Löfven (Szwecja). Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podpisał list po jego wydaniu.