Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Beata Bialik
Beata Bialik | 
aktualizacja 

Lokalizacja dzwoniących na numer 112 od kiedy w Polsce? Padł termin

7

Od 2027 roku w Polsce ma zostać uruchomiony system, który umożliwi dokładne lokalizowanie osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 z precyzją do pięciu metrów. Inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji, wdrażająca usługę Advance Mobile Location (AML), jest w stanie uratować życie kilkudziesięciu osobom rocznie. Technologia ta już od kilku lat jest wykorzystywana w większości krajów Unii Europejskiej.

Lokalizacja dzwoniących na numer 112 od kiedy w Polsce? Padł termin
Centrum Powiadamiania Ratunkowego/ zdjęcie ilustracyjne (PAP, Marcin Bielecki)

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej pracują nad implementacją systemu, który pozwoli na automatyczne przesyłanie dokładnych danych lokalizacyjnych do służb ratunkowych. Ma to wesprzeć działania ratunkowe.

Obecnie do lokalizacji wykorzystywane są dane pochodzące z sieci operatorów komórkowych, tzw. BTS, jednak dokładność takiego pomiaru nie jest zadowalająca, co wydłuża czas dotarcia z pomocą, a często uniemożliwia zlokalizowanie osoby potrzebującej.

AML zmienia tę sytuację, umożliwiając lokalizację z precyzją do kilku metrów. Możliwe jest to dzięki temu, że wraz z połączeniem wysyłane są dane lokalizacyjne z GPS - mówi Tomasz Opolski, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji MC cytowany przez PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ponad 100 km/h w terenie zabudowanym i 7 osób w aucie. Groźna sytuacja na trasie w woj. mazowieckim

Dzięki AML lokalizacja urządzenia dzwoniącego będzie możliwa z dokładnością do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy osoba wzywająca pomoc nie może określić swojego położenia, np. w lesie, górach czy na autostradzie.

Jednym z wyzwań związanych z wdrożeniem AML jest ochrona prywatności użytkowników. Dr n. med. Jacek Wawrzynek, rzecznik Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach zauważa, że współpraca z prywatnymi dostawcami nawigacji satelitarnej może budzić wątpliwości.

Aby korzystać z AML, nie będzie potrzebna dodatkowa aplikacja, ponieważ funkcja ta ma działać automatycznie podczas połączeń z numerami alarmowymi. Jak przypomina Opolski, "wszystkie smartfony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 2022 r. muszą umożliwiać wykorzystanie usługi AML".

Uruchomienie funkcjonalności AML w Polsce planowane jest na 2027 r. Dane Komisji Europejskiej mówią, że skrócenie czasu interwencji o 30 sekund może uratować 800 istnień ludzkich rocznie w Unii Europejskiej.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić