Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła swoją decyzję w piątek 8 października. Odbyło się to w trakcie wirtualnej konferencji prasowej, prowadzonej przez Janet Diaz, dyrektor WHO ds. Zarządzania Klinicznego.
Przeczytaj także: Alarmujące dane WHO. Oto dlaczego umiera aż 7 proc. Polaków
Światowa Organizacja Zdrowa a koronawirus. Nowa definicja WHO
Jak podkreśliła Janet Diaz, ustalenie nowej definicji poprzedzały konsultacje z urzędnikami służby zdrowia. W ten sposób powstało określenie "long COVID" (ang. "długi COVID"). Dyrektor WHO zaznaczyła, że jest to sformułowanie opracowane na podstawie dotychczasowych obserwacji, więc może jeszcze ulec zmianie.
Przeczytaj także: Skandal w WHO. Szef organizacji wstrząśnięty. "Przepraszam"
Tzw. long COVID występuje u osób, które doświadczają problemów zdrowotnych nawet trzy miesiące od zakażenia. Borykają się one m.in. z chronicznym zmęczeniem, skarżą również na duszności oraz dysfunkcje poznawcze. Objawy poważnie utrudniają chorym codzienne funkcjonowanie.
Zwykle występują nawet trzy miesiące od wystąpienia COVID-19, z objawami, które trwają co najmniej dwa miesiące i nie można ich wytłumaczyć alternatywną diagnozą – podkreśla Janet Diaz (VOA Zimbabwe).
Przeczytaj także: WHO chce, aby alkohol był koszmarnie drogi. Powód? Niezwykle ważny
Ponieważ do tej pory nie istniała definicja "post COVID", lekarze mieli trudności z udzieleniem chorym odpowiedniej pomocy. Janet Diaz liczy, że dzięki ustandaryzowaniu ulegnie to zmianie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.