Urzędnicy z Państwowej Agencji Ochrony Środowiska Nadrenii Północnej-Westfalii (Lanuv) zauważyli dziwne i nieprzewidywalne zachowanie łososi atlantyckiego w czerwcu 2020 roku, nadzorując projekt ochrony gatunków na jednej z farm rybnych.
Łososie wpadły w panikę i próbowały wyskoczyć z wody - powiedział Daniel Fey, szef działu Ekologii i Akwakultury dla magazynu Der Spiegel. Dodał, że zachowanie wskazuje na skażoną wodę. - To była odpowiedź na uczucie dyskomfortu – twierdzi.
Czytaj także: USA. Gigantyczne złote rybki opanowały jezioro
Łososie na kokainie? Szokujące wyniki badań
W swoim niedawnym raporcie rocznym, zatytułowanym "Łosoś na kokainie" Lanuv przedstawia kroki, jakie podjęto, aby zrozumieć zagadkowe zachowanie ryb. Naukowcy pobrali próbki wody ze strumieni zasilających akwaria i przeanalizowali ją za pomocą bardzo precyzyjnego narzędzia analitycznego.
Badacze znaleźli w wodzie wiele różnych herbicydów, insektycydów, pestycydów i farmaceutyków, wszystkie w niewielkich ilościach, co "nie daje wyraźnych wskazówek, że zachowanie łososia można by z nich wywnioskować".
Następnie wykryli "dwie rzucające się w oczy substancje" w jednym ze strumieni: kokainę i jej produkt rozkładu chemicznego, benzoilekgoninę. Narkotyku nie znaleziono w próbkach pobranych z samego zbiornika, ale naukowcy uważają, że to z powodu rozcieńczenia go w dużej ilości wody.
Nie można było ustalić wyraźnej przyczyny zachowania ryb. Nie można jednak wykluczyć reakcji na kokainę wykrytą w wodzie – czytamy w raporcie.
Kokaina w rzece. Sprawa zgłoszona władzom
Z powodu tych niezwykłych ustaleń urzędnicy zbadali strumień i znaleźli nielegalny zrzut ścieków, który zgłosili już lokalnym władzom. Ze sprawozdania nie wynika jasno, kto stał za zrzutem ani skąd pochodził. W innych częściach Europy gangi narkotykowe i producenci często wyrzucają toksyczne odpady i chemikalia do lokalnych strumieni i rzek.
Łososie to nie jedyne ryby, które miała kontakt z narkotykami. Wiele wcześniejszych badań koncentrowało się na skutkach narkotyków występujących w wodach w Europie. Badacze z Czech niedawno udowodnili, że pstrąg może uzależnić się w ten sposób od metamfetaminy.
Jak wynika z raportu, niemiecki łosoś nie wykazywał żadnych oznak trwałego uszczerbku na zdrowiu. Co dziwne, niecodzienny epizod trwał tylko jeden dzień. Po dobie ryby wrócił do normalnego stanu.