Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Szalone ryby. Wstrząsające ustalenia niemieckich naukowców

73

Szalone zachowanie łososi z farmy rybnej w Niemczech mogło być spowodowane kokainą – twierdzą niemieccy urzędnicy ds. ochrony środowiska. Niewykluczone, że woda została skażona toksycznymi odpadami, zrzucanymi do rzeki przez gangi narkotykowe.

Szalone ryby. Wstrząsające ustalenia niemieckich naukowców
Łososie zachowywały się irracjonalnie (State Environmental Agency of North Rhine-Westphalia)

Urzędnicy z Państwowej Agencji Ochrony Środowiska Nadrenii Północnej-Westfalii (Lanuv) zauważyli dziwne i nieprzewidywalne zachowanie łososi atlantyckiego w czerwcu 2020 roku, nadzorując projekt ochrony gatunków na jednej z farm rybnych.

Łososie wpadły w panikę i próbowały wyskoczyć z wody - powiedział Daniel Fey, szef działu Ekologii i Akwakultury dla magazynu Der Spiegel. Dodał, że zachowanie wskazuje na skażoną wodę. - To była odpowiedź na uczucie dyskomfortu – twierdzi.
Ryby próbowały wydostać się w wody
Ryby próbowały wydostać się w wody (lanuv.nrw.de)

Łososie na kokainie? Szokujące wyniki badań

W swoim niedawnym raporcie rocznym, zatytułowanym "Łosoś na kokainie" Lanuv przedstawia kroki, jakie podjęto, aby zrozumieć zagadkowe zachowanie ryb. Naukowcy pobrali próbki wody ze strumieni zasilających akwaria i przeanalizowali ją za pomocą bardzo precyzyjnego narzędzia analitycznego.

Badacze znaleźli w wodzie wiele różnych herbicydów, insektycydów, pestycydów i farmaceutyków, wszystkie w niewielkich ilościach, co "nie daje wyraźnych wskazówek, że zachowanie łososia można by z nich wywnioskować".

Następnie wykryli "dwie rzucające się w oczy substancje" w jednym ze strumieni: kokainę i jej produkt rozkładu chemicznego, benzoilekgoninę. Narkotyku nie znaleziono w próbkach pobranych z samego zbiornika, ale naukowcy uważają, że to z powodu rozcieńczenia go w dużej ilości wody.

Nie można było ustalić wyraźnej przyczyny zachowania ryb. Nie można jednak wykluczyć reakcji na kokainę wykrytą w wodzie – czytamy w raporcie.

Kokaina w rzece. Sprawa zgłoszona władzom

Z powodu tych niezwykłych ustaleń urzędnicy zbadali strumień i znaleźli nielegalny zrzut ścieków, który zgłosili już lokalnym władzom. Ze sprawozdania nie wynika jasno, kto stał za zrzutem ani skąd pochodził. W innych częściach Europy gangi narkotykowe i producenci często wyrzucają toksyczne odpady i chemikalia do lokalnych strumieni i rzek.

Łososie to nie jedyne ryby, które miała kontakt z narkotykami. Wiele wcześniejszych badań koncentrowało się na skutkach narkotyków występujących w wodach w Europie. Badacze z Czech niedawno udowodnili, że pstrąg może uzależnić się w ten sposób od metamfetaminy.

Jak wynika z raportu, niemiecki łosoś nie wykazywał żadnych oznak trwałego uszczerbku na zdrowiu. Co dziwne, niecodzienny epizod trwał tylko jeden dzień. Po dobie ryby wrócił do normalnego stanu.

Zobacz także: Ryby pływały na ulicy. Niecodzienne nagranie z Mierzyna
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić