Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga | 
aktualizacja 

LPR w KWK Rydułtowy. Ostatni poszukiwany górnik odnaleziony

188

LPR interweniowało w KWK Rydułtowy, gdzie od wielu godzin trwały poszukiwania ostatniego z górników, który zaginął podczas silnego wstrząsu pod ziemią. Do tragedii doszło w czwartek rano. Oficjalnie udało się potwierdzić, że mężczyzna został odnaleziony i przetransportowany do szpitala.

LPR w KWK Rydułtowy. Ostatni poszukiwany górnik odnaleziony
Rydułtowy, 11.07.2024. Transport rannego śmigłowcem LPR przed kopalnią Rydułtowy na śląsku, 11 bm. Trwa akcja ratownicza po wstrząsie w kopalni. Z 68 górników, którzy znajdowali się w rejonie zagrożenia, 41 wyjechało na powierzchnię. (mr) PAP/Michał Meissner (PAP, PAP/Michał Meissner)

W KWK Rydułtowy na Śląsku w czwartek o godzinie 8.16 rano doszło do silnego wstrząsu. W zagrożonym rejonie pod ziemią pracowało wówczas 78 górników. Niemal wszystkich udało się ewakuować, część wymagała hospitalizacji. 41-letni sztygar poniósł śmierć.

Dziś, 13 lipca w sobotę, po dalszych intensywnych poszukiwaniach, służby ratunkowe działały w KWK. Dowiedzieliśmy się, że na miejscu po godzinie 14.00 interweniowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z informacji, które do nas docierały, wynika, że odnaleziony został ostatni z poszukiwanych górników. Mężczyzna został wydobyty na powierzchnię i przetransportowany do szpitala.

Polska Grupa Górnicza potwierdza, że 32-letni górnik został odnaleziony przytomny, jednak z urazem górnej kończyny i klatki piersiowej. Ma też trudności z oddychaniem.

Po 15.00 ratownicy i rzecznik PGG potwierdzili ustalenia o2.

Górnik żyje, został odnaleziony przez ratowników, a sztab akcji wezwał LPR. Jego stan może być ekstremalnie ciężki, przez długi czas przebywał w warunkach trudnych nawet dla penetracji przez grupę ratowniczą - powiedział nam Witold Gałązka, rzecznik prasowy PGG.

Przypomnijmy, że do wstrząsu doszło 11 lipca 2024 r. o godzinie 8.16 w ruchu wydobywczym Rydułtowy kopalni ROW. Wyrobisko wykonywane jest w pokładzie 712 i 713 na poziomie 1150 m pod ziemią.

Na zmianie rannej przodek wyrobiska nie był drążony, trwały tam prace konserwacyjne. W rejonie pokładu 712 i 713 p E1 na zmianie zatrudnionych było 78 pracowników.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić