Fundacja Pomost poinformowała w mediach społecznościowych, że w dniach 27-28 listopada przy ul. Zawidowskiej w Lubaniu (woj. dolnośląskie), a konkretnie - na terenach zielonych między blokami - prowadzono prace ekshumacyjne.
Jak wyjaśniono, w miejscu tym pochowano co najmniej 48 żołnierzy niemieckich zmarłych i poległych w marcu i kwietniu 1945 r. Do tej grupy należeli przede wszystkim żołnierze z 58. Pułku Grenadierów.
W trakcie dwudniowych prac podjęliśmy szczątki 11 żołnierzy, przy których odkryliśmy 2 przełamane znaki tożsamości - przekazała Fundacja Pomost.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczątki niemieckich żołnierzy na Dolnym Śląsku
Badania są kontynuacją działań, które rozpoczęto już w 1997 roku. Wówczas prace prowadziła Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska z Poznania pod kierownictwem Henryka Klundera i ekshumowano szczątki 22 żołnierzy.
Ostrzegamy - zdjęcia wykonane na miejscu z pewnością mogą fascynować miłośników historii, ale mogą też budzić przerażenie.
Czytaj także: Struktury skalne sprzed milionów lat niczym "puszki po Pringles". Zaskakujące odkrycie
Badacze z pracowni archeologicznej "POMOST" zajmują się głównie poszukiwaniem grobów i mogił żołnierzy oraz cywilów z okresu II wojny światowej. Działania prowadzone są nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Na początku listopada poinformowano o zakończeniu prac ekshumacyjnych, które prowadzono na terenie zielonym obok dawnego szpitala w Lubaniu. W trakcie czterodniowych prac znaleziono szczątki 25 żołnierzy, przy których odkryto aż 11 znaków tożsamości.