Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 

Lubisz morsować? Może się okazać, że robisz to nielegalnie

5

Morsowanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Zapaleńców przybywa, bo jest zdrowe i poprawia kondycję organizmu w zimie, gdy często chorujemy. Jak się okazuje, każdy oddający się tej aktywności, robi to poza granicami polskiego prawa. Jak to możliwe?

Lubisz morsować? Może się okazać, że robisz to nielegalnie
Morsowanie (Pixabay)

Moda na morsowanie zagościła w naszym kraju już jakiś czas temu i wciąż przybywa zwolenników tej zimowej aktywności. Morsy przekonują o prozdrowotnych właściwościach zanurzania się w lodowatej wodzie. Wiele wskazuje jednak na to, że wiąże się ono nie tylko z pozytywnymi wpływem na nasze samopoczucie, ale też z... łamaniem prawa.

Problem ten nagłośnił jeden z samorządowców. Jan Broda, wójt gminy Komorniki pod Poznaniem, wskazuje, że morsowanie nie tylko nie jest w żaden sposób uregulowane prawem, ale łamie obowiązujące regulacje prawa wodnego. Zgodnie z nimi ze zbiorników wodnych możemy korzystać jedynie w okresie od 1 czerwca do 30 września.

Co ciekawe, samorządowcy mają możliwość skrócenia tego okresu, ale nie mają możliwości jego wydłużania. Dlatego Jan Broda postuluje zmiany legislacyjne, które dadzą radom gmin możliwość wyznaczenia zimowych sezonów kąpielowych i zasad korzystania z nich w tym szczególnym czasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyszła na mróz w środku nocy. Miała na sobie tylko koszule nocną

Sejmowa komisja pochyli się nad sprawą morsów. Będą zmiany w prawie?

Jan Broda zdecydował się na złożenie petycji do sejmowej komisji po licznych prośbach płynących do niego od mieszkańców. Wielokrotnie prosili oni swojego włodarza o "wyznaczenie miejsc do morsowania", jednak w świetle obowiązujących na ten moment przepisów, wójt miał związane ręce.

Broda przekonuje też, że wprowadzenie regulacji dotyczących morsowania jest ważne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników tej formy aktywności, ale ma także ogromne znaczenie dla ochrony przyrody. Ciężko się z nim nie zgodzić.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Wyznaczenie kąpielisk byłoby także działaniem wspierającym ochronę przyrody albowiem osoby morsujące, mając wyznaczone do tej aktywności miejsce, nie pojawiałyby się tam, gdzie człowiek nie powinien przebywać z uwagi na ochronę przyrody, czyli w miejscach bytowania zwierząt czy na obszarach, gdzie rosną chronione gatunki roślin - argumentuje Broda cytowany przez "Portal Samorządowy".

Sprawą zajmie się Sejmowa Komisja ds. Petycji. Wkrótce powinny pojawić się odpowiednie przepisy. Mamy nadzieję, że kwestia morsowania zostanie wreszcie uregulowana i będzie to już tylko czysta przyjemność.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić